Zamknij

Naukowcy znaleźli ponad 100 toksycznych związków w zabawkach

03.03.2021 14:35
Shutterstock
fot. Shutterstock

Ponad 100 toksycznych substancji w zabawkach dla dzieci zidentyfikowali naukowcy biorący udział w międzynarodowym badaniu koordynowanym przez Politechnikę w Danii. Skala problemu jest większa, niż podejrzewano.

W trakcie międzynarodowego badania naukowcy ocenili skład zabawek dla dzieci pod kątem występowania toksycznych związków. Wyniki śledztwa są zatrważające. "Spośród 419 chemikaliów występujących w twardych, miękkich i piankowych materiałach plastikowych używanych w zabawkach dla dzieci, zidentyfikowaliśmy 126 substancji, które mogą szkodzić zdrowiu, zarówno poprzez działanie rakotwórcze, jak i inne" - alarmuje Peter Fantke z Politechniki Danii (DTU).

Toksyczne zabawki

Spośród 126 niebezpiecznych substancji wyróżniono 31 plastyfikatorów, 18 środków zmniejszających palność i 8 substancji zapachowych.

Zdaniem naukowców, chociaż w wielu krajach istnieją regulacje prawne dotyczące stosowania potencjalnie toksycznych związków w zabawkach plastikowych, brakuje spójnego podejścia do problemu na arenie międzynarodowej, a obecne zabezpieczenia są niewystarczające.

- Istniejące przepisy zwykle koncentrują się na określonych substancjach chemicznych (np. ftalany, bromowane środki zmniejszające palność, metale ciężkie), ale nie obejmują one szerokiego zakresu substancji chemicznych występujących w zabawkach z tworzyw sztucznych - wyjaśniają badacze.

Autorzy raportu zachęcają do ograniczenia plastiku w otoczeniu dzieci. Z analiz wynika, że dzieci w krajach zachodnich w każdym roku gromadzą średnio 18,3 kg plastikowych zabawek.

„Skutecznym i praktycznym sposobem na zmniejszenie narażenia na priorytetowe chemikalia obecne w plastikowych zabawkach jest zmniejszenie liczby nowych zabawek wprowadzanych co roku do naszych gospodarstw domowych” - piszą naukowcy.

Źródło: sciencealert.com