List do Świętego Mikołaja. Uważaj na toksyczne zabawki

Karolina Apiecionek
22.11.2018 13:51
Toksyczne zabawki
fot. Shutterstock

Utknąłeś przed regałem z zabawkami. W rękach nerwowo ściskasz list do Świętego Mikołaja. Feeria barw przyprawia Cię o zawrót głowy. Jak mądrze kupować zabawki, podpowiadają eksperci.

Przed rozpoczęciem świątecznego szaleństwa zakupowego opublikowano kolejną edycję raportu „Trouble in Toyland”. Autorzy raportu donoszą, że choć z roku na rok zabawki są coraz bezpieczniejsze, część z nich wciąż stanowi zagrożenie dla najmłodszych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wspierając w działaniu Świętego Mikołaja.

Toksyczne zabawki

Najpoważniejszy zarzut podniesiony przez ekspertów z US Public Interest Research Group Education Fund, autorów raportu „Trouble in Toyland”, dotyczy wysokiego stężenia boru w zabawkach typu slime (popularny glut). W niektórych produktach dostępnych na rynku amerykańskim normy przekroczone były nawet o 15 proc. w stosunku do norm obowiązujących w Unii Europejskiej.

W lipcu 2018 roku przed wysokim stężeniem boru w zabawkach typu slime ostrzegał brytyjski magazyn „Which”. Na 11 przebadanych produktów osiem nie spełniało wymogów bezpieczeństwa, a w jednym z nich norma przekroczona była aż czterokrotnie.

Stężenie boru w zabawkach dopuszczalne w Unii Europejskiej to 300mg/kg. Powikłania po narażeniu na toksyczne działanie tego pierwiastka to m.in. rozdrażnienie, biegunka oraz wymioty. W dalszej perspektywie są zaburzenia funkcjonowania wątroby, nerek oraz mózgu. Komisja Europejska ostrzega również przed szkodliwym wpływem wysokiego stężenia boru na płodność, a także na płód.

Dowiedz się więcej: Uwaga! Popularna zabawka dla dzieci może być toksyczna  

Kontrole w Polsce

W 2017 roku państwa Grupy Wyszehradzkiej wypowiedziały wojnę niebezpiecznym zabawkom sprowadzanym spoza Unii Europejskiej. Na celowniku znalazły się ftalany, zmiękczające plastik i nadające mu elastyczność. Dopuszczalna norma ftalanów w zabawkach wynosi 0,1 proc. Wyższe stężenie może powodować zaburzenia płodności, przyczyniać się do uszkodzenia nerek, wątroby, rozwoju astmy, a nawet do powstawania nowotworów.

Dzięki wspólnej akcji Krajowej Administracji Skarbowej, Inspekcji Handlowej oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na terenie Polski skontrolowano 1,5 mln zabawek, 700 tys. zatrzymano na granicy, a 30 tys. zniszczono.

Na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Inspekcja Handlowa w 2017 roku skontrolowała 3157 zabawek. Dopuszczalny poziom ftalanów przekroczony był w 54 z nich. W żadnej zabawce nie wykryto za to bisfenolu A (udowodniono, że powoduje m.in. problemy z płodnością) ani rakotwórczego formaldehydu. Jedna lalka zawierała za dużo rakotwórczych barwników azowych.

Eksperci z UOKiK podpowiadają, jak wybrać bezpieczną zabawkę. Oprócz sprawdzenia, czy produkt zawiera niezbędną dokumentację (oznaczenia wieku, instrukcja montażu i użytkowania, dodatkowe ostrzeżenia dotyczące użytkowania, skład chemiczny), warto sprawdzić m.in.:

  • czy zabawka nie ma małych części;
  • czy nie ma ostrych krawędzi;
  • czy linki lub sznurki nie są za długie (w zabawkach przeznaczonych dla dzieci poniżej trzech lat sznurki mogą mieć maksymalnie 22 cm długości);
  • jeśli zabawka jest składana (na przykład wózek dla lalek), to czy ma blokadę zabezpieczającą przed samoistnym złożeniem się;
  • czy na zabawce jest znak CE, czyli deklaracja producenta, że produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa;
  • czy zabawka nie znajduje się w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami (do sprawdzenia na stronie UOKiK) lub w europejskim systemie RAPEX.

A teraz zamknij oczy, weź głęboki wdech i wydech, pewnie sięgnij ręką na półkę. Pomocnicy Świętego Mikołaja muszą być dzielni.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: cnn.com, uokik.gov.pl 
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka