Zamknij

Telefony komórkowe mogą uszkadzać pamięć!

Monika Piorun
20.07.2018 12:49

Promieniowanie telefonów komórkowych może mieć negatywny wpływ na te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za zapamiętywanie informacji – wynika z pierwszych na świecie badań epidemiologicznych Szwajcarskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (TPH), które przeprowadzono na 700 nastolatkach. 

Telefony komórkowe, wpływ na zdrowie, pamięć, nowe badania
fot. Shutterstock

Choć najnowsze wyniki badań dotyczących wpływu radiofalowego promieniowania elektromagnetycznego (RF-EMF) mają zostać zaprezentowane oficjalnie 23 lipca 2018 roku na łamach „Environmental Health Perspectives”, to już jest o nich głośno w wielu krajach. Naukowcy ze Szwajcarskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (Swiss TPH) jako pierwsi na świecie wykazali, że istnieje związek pomiędzy ekspozycją na pole elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej (RF-EMF) a upośledzeniem pamięci u nastolatków. Wyniki ich badań nawiązują do raportu opublikowanego w 2015 roku w czasopiśmie naukowym Environment International, zostały jednak przeprowadzone na dwukrotnie większej liczbie uczestników i po raz pierwszy oceniają skumulowaną dawkę promieniowania RF-EMF na młodzież.

Negatywny wpływ na pamięć już po roku korzystania ze smartfonów

Za najważniejsze źródło ekspozycji na działanie radiofalowego promieniowania elektromagnetycznego uznano przykładanie telefonów komórkowych blisko głowy. Szwajcarom udało się udowodnić, że jeśli młodzi ludzie regularnie korzystają ze smartfonów w taki sposób (trzymając aparaty tuż przy głowie), to już po roku u nastolatków można zauważyć negatywny wpływ na rozwój tych obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za zapamiętywanie. Związek ten był najbardziej wyraźny wśród osób, które trzymały telefony po prawej stronie głowy.

– Może to wskazywać na to, że promieniowanie RF-EMF może być odpowiedzialne za zaobserwowane przez nas asocjacje – tłumaczy prof. Martin Röösli ze Szwajcarskiego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Co ciekawe, takie czynności jak wysyłanie wiadomości tekstowych, granie w gry lub przeglądanie stron internetowych przez telefony komórkowe zdaniem naukowców powodują jedynie marginalny wpływ na mózg i nie dało się wykazać, że mogą w jakikolwiek sposób oddziaływać na pamięć.

Zobacz także

Promieniowanie telefonów komórkowych może szkodzić nastolatkom, upośledzając ich pamięć?

– Unikalną cechą przeprowadzonego przez nas badania jest wykorzystanie obiektywnych danych dotyczących użytkowników telefonów komórkowych, które zostały udostępnione przez operatorów sieci telefonii komórkowej – przekonuje Martin Röösli.

Naukowcy przez rok analizowali, w jaki sposób korzystanie z telefonów bezprzewodowych wpływa na młodzież. Do badań zakwalifikowano 700 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat ze szkół publicznych na obszarach miejskich i wiejskich w Szwajcarii (w części niemieckojęzycznej).

Badacze zaznaczają jednak, że badanie potencjalnego wpływu promieniowania RF-EMF na mózg jest stosunkowo nową dziedziną badań naukowych. Martin Röösli podkreśla, że jeszcze nie da się do końca wyjaśnić, jak promieniowanie telefonów komórkowych może oddziaływać na procesy myślowe, czy ma na to wpływ np. proces dojrzewania itp.

Na razie nie wiadomo też, jak bardzo to, co udało się już wykazać w przypadku negatywnego wpływu na pamięć nastolatków, może być istotne w perspektywie długoterminowej. Niezbędne w tym celu są dalsze badania, które ustalą, czy np. potencjalne ryzyko szkód można zminimalizować poprzez używanie słuchawek lub głośnika podczas rozmów telefonicznych – zwłaszcza wtedy, gdy są problemy z zasięgiem, a aparat telefoniczny działa z pełną mocą. 

Zobacz także

Badanie zostało przeprowadzone przez szwajcarski TPH we współpracy z projektem Unii Europejskiej GERoNiMO, którego celem jest poszerzenie wiedzy na temat tego, czy i w jakim zakresie promieniowanie RF-EMF wpływa na zdrowie. Prace badawcze przeprowadzono we współpracy z belgijskimi naukowcami. Projekt był finansowany przez VII Program Ramowy Wspólnoty Europejskiej i Szwajcarską Narodową Fundację Nauki (SNSF).

 

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Science Daily/Swiss Tropical and Public Health Institute/The Economic Times

Foerster M., Thielens A., Joseph W., Eeftens M., Röösli M. A prospective cohort study of adolescents' memory performance and individual brain dose of microwave radiation from wireless communicationEnvironmental Health Perspectives, 2018 DOI: 10.1289/EHP2427

____________

zdrowie.radiozet.pl/π