Zamknij

TUS to trening umiejętności społecznych. 10 kroków do sukcesu

26.09.2022
Aktualizacja: 26.09.2022 14:10

TUS, czyli trening umiejętności społecznych, dedykowany jest dzieciom w spektrum autyzmu, ale z powodzeniem sprawdziłby się jako regularny przedmiot w klasach 1-3. Sprawdź, na czym polega TUS.

TUS
fot. Shutterstock

TUS, czyli trening umiejętności społecznych, to terapia grupowa pomagająca budować kompetencje społeczne. Twórca tej metody Arnold P. Goldstein opracował zbiór pięćdziesięciu umiejętności, które uznał za najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania społecznego. Dowiedz się, na czym polega TUS, od jakiego wieku można uczestniczyć w TUS, ile powinien trwać TUS oraz jaki jest orientacyjny koszt tego typu zajęć.

Na czym polega terapia TUS?

TUS prowadzony jest w małych grupach dzieci w podobnym przedziale wiekowym. W trakcie zajęć ćwiczone są m.in. umiejętności: nawiązywania kontaktu wzrokowego, stawiania i utrzymywania granic, przyłączania się do rozmowy, zadawania pytań, prowadzenia dialogu, proszenia o pomoc i pomagania innym. Kluczowym narzędziem jest odgrywanie scenek.

W treningu TUS można wziąć udział w każdym wieku (istnieją nawet grupy dla dorosłych!), jednak najlepszym momentem jest wiek przedszkolny (starsza grupa)/wczesnoszkolny. Natomiast z treningu umiejętności społecznych z pewnością skorzystają też nastolatki - kontakt z grupą rówieśniczą z podobnymi problemami to zawsze dobry kierunek.

"Ważne, by grupa była na podobnym poziomie wiekowym, poznawczym, intelektualnym i komunikacyjnym – wtedy formy wsparcia będą adekwatne do możliwości każdego uczestnika, dzięki czemu każdy uczestnik będzie mógł w pełni skorzystać z zajęć" - czytamy na stronie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 23 w Warszawie.

Ile powinien trwać TUS?

Na pytanie, ile powinien trwać TUS, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Grupa często startuje np. z 10 spotkań, ale dzieciom pracuje się razem tak dobrze, że spotkania są kontynuowane. Z czasem przekształca się w klasyczną grupę wsparcia.

Ile kosztuje TUS?

Na pytanie, ile kosztuje TUS, odpowiedź brzmi: to zależy. Koszt jednej sesji TUS to ok. 100 zł (80-120 zł), w zależności od miasta i placówki.

W zajęciach TUS można też wziąć udział na NFZ, choć placówek świadczących TUS na NFZ wciąż jest za mało, a terminy odległe. Żeby wziąć udział w TUS na NFZ, konieczne jest skierowanie od lekarza NFZ do dziennego oddziału rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wczesnorozwojowymi.

Przykładowy program TUS:

  1. Zawieranie i podtrzymywanie znajomości.
  2. Przyłączanie się do rozmowy.
  3. Zadawanie pytań.
  4. Aktywne słuchanie.
  5. Mówienie i przyjmowanie komplementów.
  6. Dyskutowanie.
  7. Mówienie "nie".
  8. Wyrażanie krytyki i reagowanie na krytykę.
  9. Rozpoznawanie emocji, radzenie sobie z uczuciami.
  10. Proszenie o pomoc i pomaganie innym.

Źródło: ppp23.waw.pl