Zamknij

Lekarze ostrzegają rodziców przed groźnym połączeniem dwóch chorób

Natalia Kovacs
11.04.2022 11:55
Dziecko chore na ospę
fot. Shutterstock

Lekarze ostrzegają przed groźnym "koktajlem" chorób. Jednoczesne zachorowanie na ospę wietrzną i szkarlatynę może być dla dziecka niebezpieczne. Eksperci przestrzegają, że taką mieszankę chorób trudniej się leczy, to połączenie zwiększa też ryzyko powikłań. Jak rozpoznać obie choroby? Na czym polega leczenie? WYJAŚNIAMY.

  1. Jak rozpoznać szkarlatynę?
  2. Jak rozpoznać ospę wietrzną?

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) ostrzega rodziców w Wielkiej Brytanii, że wzrasta liczba przypadków połączenia ospy wietrznej i szkarlatyny. Taka mieszanka dwóch infekcji bakteryjnych może znacznie utrudnić leczenie i zwiększać ryzyko powikłań. Taka "mieszanka" chorób występuje także w Polsce.

Bakterie wywołujące szkarlatynę (paciorkowce grupy A) mogą infekować zmiany skórne występujące w przebiegu ospy wietrznej. Jeśli ospa i szkarlatyna występują jednocześnie, to uszkodzona skóra może zostać zasiedlona przez paciorkowce, co grozi głębokim zakażeniem skóry i tkanki podskórnej. Chociaż ospa wietrzna ma zwykle łagodny przebieg, dodatkowe zakażenie paciorkowcami grupy A może zaostrzać przebieg choroby i wywołać śmiertelnie groźną posocznicę.

Jak rozpoznać szkarlatynę?

Szkarlatyna, inaczej płonica, to choroba bakteryjna wywoływana przez paciorkowce ropne grupy A (Streptococcus pyogenes) produkujące toksynę bakteryjną. Choroba jest silnie zaraźliwa — może przebiegać łagodnie, umiarkowanie ciężko lub ciężko. Chorobą można zarazić się od chorego na płonicę lub anginę przez bezpośredni kontakt (drogą kropelkową), a także przez przedmioty i pokarmy zarażone przez chorego.

Okres wylęgania się choroby to zaledwie kilka dni, średnio od jednej doby do pięciu. Leczenie należy wdrożyć po wystąpieniu objawów i potwierdzeniu choroby przez lekarza. Antybiotykoterapia przy szkarlatynie trwa zazwyczaj 10 dni. Najbardziej rozpoznawalnym objawem płonicy jest wysypka (tzw. płonicza), którą poprzedza wysoka gorączka, wymioty, bólu brzucha i gardła, a także powiększenia węzłów chłonnych szyjnych. Wysypka jest charakterystyczna, drobnoplamista, wygląda, jakby skórę dotknąć drobną szczoteczką. Rozlewa się na twarzy (z wyjątkiem trójkąta pomiędzy fałdami nosowymi i brodą), w okolicach pachowych, w pachwinach i na pośladkach. Skóra objęta wysypką jest szorstka, może także przypominać poparzenie słoneczne. Po jakimś czasie rozległa wysypka może zlewać się w plamy. Typową cechą wysypki jest jej blednięcie pod wpływem ucisku czy uszczypnięcia skóry.

Jak rozpoznać ospę wietrzną?

Ospa wietrzna to choroba wywoływana przez wirusa ospy (Varicella). Jest zazwyczaj łagodna, ale bywa, że chory wymaga hospitalizacji. Wirus ospy zaraża bardzo szybko. Chorzy zakażają najbardziej na 2 dni przed i 3 dni po wystąpieniu wysypki. Wirus może się przenosić zarówno przez dotyk, jak i powietrze. Szacuje się, że u 96 proc. osób (nieuodpornionych), które miały styczność z chorym, infekcja rozwija się w ciągu 1 miesiąca, a okres wylęgania wynosi ponad 10 dni.

Zanim pojawi się wysypka ospowa, występuje gorączka, uczucie rozbicia. Następnie na skórze pojawią się wykwity ospowe, które mają postać czerwonych grudek i szybko przekształcają się w pęcherzyki na czerwonym podłożu. Pęcherzyki z przejrzystych robią się mętne i zaczynają łatwo pękać, pokrywając skórę strupami.

Leczenie ospy wietrznej u dzieci polega na obniżaniu gorączki i łagodzeniu swędzenia. Lekarz może przepisać leki uspakajające lub przeciwhistaminowe, jeśli dziecko jest niespokojne i nie może spać. W wyjątkowo ciężkich przypadkach podaje się leki antywirusowe lub immunoglobulinę. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl), mirror.co.uk