Zamknij

Szczepienia na COVID-19 dla dzieci 5-11 lat. Minister Niedzielski podał daty

10.12.2021 12:51
Minister Niedzielski o szczepieniach dzieci
fot. PA/STEPHANIE LECOCQ

Już 25 listopada, czyli tuż po tym, jak Europejska Agencja Leków dopuściła szczepionkę przeciw CIVID-19 do stosowania u dzieci w wieku 5-11 lat, polskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że szczepienia w naszym kraju rozpoczną się w połowie grudnia. Zakontraktowano ponad milion dawek szczepionki dla najmłodszych. Minister Niedzielski przybliża dziś szczegóły.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla tego specyfiku. EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Dzieci będą szczepione szczepionką Comirnaty

U dzieci w wieku od 5 do 11 lat dawka szczepionki Comirnaty, opracowanej przez BioNTech i Pfizer, będzie niższa (10 µg) niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

Dziś rano w Radiu PLUS wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził, że szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat mają rozpocząć się 16 grudnia. 

– 13 grudnia (szczepionki) fizycznie mają być w kraju, w następnych dniach chcemy je rozdysponować do punktów – poinformował Kraska. Jak dodał, 16 grudnia mają się rozpocząć szczepienia dzieci, a ich rejestracja „kilka dni wcześniej”.

Kraska podał, że grupa dzieci w wieku 5-11 lat, która będzie uprawniona do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19, liczy w Polsce ponad 2 mln 600 tysięcy.

Minister Niedzielski o szczepieniach dzieci 5-11 lat

Podczas konferencji zorganizowanej w szpitalu tymczasowym w Opolu minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że szczepienia mają ogromne znaczenie. Według raportu przygotowanego przez PZH, szczepienia zmniejszają 60-krotnie prawdopodobieństwo zgonu. 

Minister zdrowia potwierdził też najnowsze informacje nt. szczepień przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat:

  • 13 grudnia dotrą do Polski pierwsze dawki szczepionek dla dzieci
  • Od 16 grudnia rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat 
  • 12-13 grudnia będą wystawiane w systemie skierowania na szczepienia dla dzieci 
  • Od 14 grudnia można zapisywać dzieci na szczepienia przeciwko COVID-19

– Zachęcam, by jeszcze przed świętami taki prezent swoim dzieciom uczynić – powiedział minister Adam Niedzielski.