Zamknij

Zaczął się topić w domu. Ratownicy przestrzegają przed utonięciem na sucho

04.08.2019 13:34
Czym są suche utonięcia?
fot. Shutterstock

Czy można topić się nie w wodzie, a na plaży, w domu, w szpitalu, kilka godzin po wyjściu z wody? Okazuje się tak i nie jest to rzadkość. Scenariusz zwykle jest podobny – po powrocie do domu znad jeziora czy basenu, zmęczone dziecko kładzie się do łóżka, gdzie powoli "tonie" podczas drzemki. Słyszałeś o terminach „utonięcie na sucho” i „utonięcie wtórne”? Ratownik wodny opisuje, jak najczęściej dochodzi do tego typu tragedii. 

Czym jest suche utonięcie?

Eksperci definiują utonięcie jako problem z oddychaniem po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jeden z ratowników wodnych opowiedział o historii, z którą spotkał się w swojej pracy. Dziecko po lekkim zachłyśnięciu się wodą normalnie wróciło do domu, wieczorem było bardzo apatyczne, potem wręcz lejące, w szpitalu okazało się, że doszło do obrzęku płuc, finalnie dziecko żyje i ma się dobrze. Rodzice nie wiedzieli, że to objawy suchego utonięcia. Można przeżyć utonięcie, jeśli natychmiast otrzyma się pomoc.

Przeczytaj:  Pierwsza pomoc tonącemu. Jak rozpoznać, że ktoś tonie? 

Utonięcie suche a wtórne

Często pojęcie  – suche utonięcia  – mylone jest z pojęciem wtórnym. Przy tak zwanym suchym utonięciu woda nigdy nie dociera do płuc. Zamiast tego wdychanie wody powoduje skurcze i zamknięcie strun głosowych dziecka. To odcina jego drogi oddechowe, utrudniając oddychanie. Gdy zaczniesz zauważać te znaki, od razu pójdź po pomoc medyczną. Zadaniem rodzica jest uważne obserwowanie dziecka przez 24 godziny po tym, jak miał problemy z wodą.

Ważna informacja

Co robić w sytuacji, gdy uratujemy topiące się dziecko? Podstawą jest resuscytacja (2 wdechy, 30 uciśnięć klatki piersiowej lub u niemowląt 2 wdechy i 30 uciśnięć klatki piersiowej – dwoma palcami).

We wtórnym utonięciu woda dostaje się do płuc. Tam może podrażniać wyściółkę płuc i gromadzi się też płyn, powodując stan zwany obrzękiem płuc. Dziecko ma problemy z oddychaniem od razu, a może się pogorszyć w ciągu następnych 24 godzin. Oba wydarzenia są bardzo rzadkie. Stanowią one tylko 1% -2% wszystkich utonięć.

W sytuacji, gdy objawy nie znikną lub nasilą się, należy zabrać dziecko na pogotowie. Na miejscu zostanie prześwietlona klatka piersiowa. Jeśli dziecko będzie musiało pozostać w szpitalu, zapewne otrzyma „opiekę podtrzymującą”. Oznacza to, że lekarze sprawdzą jego drogi oddechowe i monitorują jego poziom tlenu. Jeśli okaże się, że ma poważne problemy z oddychaniem, może być konieczne użycie rurki oddechowej chwila.

Co robić, aby nie doszło do utonięcia?

Najważniejszą rzeczą, którą możesz zrobić, to przede wszystkim  zapobiegać utopieniu. Zawsze uważnie obserwuj, kiedy dziecko znajduje się w wodzie lub w jej pobliżu.

  • Zezwalaj tylko na pływanie w obszarach, na którym jest ratownik.
  • Nigdy nie pozwalaj pływać dziecku samotnie.
  • Nigdy nie zostawiaj swojego dziecka samego w pobliżu żadnej ilości wody - nawet w domu.
  • Utonięcie może się zdarzyć, nawet jeśli woda nie jest głęboka. W wannie, muszli klozetowej, stawach lub małych plastikowych basenach.

Objawy utonięcia suchego:

  • kaszel,
  • ból w klatce piersiowej,
  • problemy z oddychaniem,
  • odczuwanie  zmęczenia,
  • zmiany w zachowaniu, takie jak drażliwość lub spadek poziomu energii, może oznaczać, że mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Dziecko może nie mieć ochoty niczego jeść, jest znużone, marudne, ospałe. 

Źródło: webmd.com