Zamknij
Toksyczne zabawki
6 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

Miś z pluszu "astrachan", resoraki z masy plastycznej "polopas", lalka pokryta "nitro" - to tylko niektóre rozwiązania stosowane w zabawkach pół wieku temu. Czy te materiały były bezpieczne? Przeglądamy "Katalog zabawek" z 1956 roku z dr. inż. Mariuszem Tryznowskim z Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej.

Wydawać by się mogło, że dziś, przy mocno wyśrubowanych standardach produkcji zabawek, dzieci są bezpieczniejsze niż kiedyś. Formaldehyd, kamfora, nitro - stosowane niegdyś w zabawkach - nie brzmią zdrowo. Czy zabawki, którymi przez lata bawiły się dzieci, były toksyczne?

- Stare zabawki były bezpieczne, pod warunkiem, że zachowano odpowiedni proces produkcji, a nie były wytwarzane w warunkach chałupniczych. Jeśli źle dobierzemy reagenty, to jeden z nich zostanie nieprzereagowany i ten nadmiar może skutkować toksycznością - tłumaczy dr inż. Mariusz Tryznowski.

I dodaje, że zdecydowanie większy problem jest teraz. "Szerokim strumieniem płyną do nas zabawki z krajów azjatyckich. Kilka lat temu była na przykład moda na kolorowe gumki, z których dzieci formowały różne kształty. Później te gumki okazały się toksyczne" - ostrzega ekspert.