Zamknij

Smog jest zabójczy dla mózgu małego dziecka. Odkryto, jakie zmiany powoduje

28.09.2022 13:25

Choć w ostatnim czasie z ust Jana Dudy, ojca prezydenta padły słowa o tym, że smog może być ważnym bodźcem dla zdrowia, kolejne badania udowadniają, że takie opinie są dalekie od prawdy. Według specjalistów ekspozycja na zanieczyszczenia może trwale upośledzać mózg, a najbardziej narażone są małe dzieci.

Jak smog działa na mózg dziecka? Ważne badanie
fot. Shutterstock

Mamy coraz więcej dowodów na to, że smog szkodzi dzieciom. To trucizna, która powoli i po cichu niszczy wiele procesów w organizmie. Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, w samej Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza PM2,5 rocznie przedwcześnie umiera ok. 46 000 osób Niestety, zanieczyszczenia środowiska to rosnący problem, zwłaszcza w większych miastach. Wczesny kontakt z takim powietrzem ma druzgocący wpływ na zdrowie najmłodszych. Naukowcy alarmują: Ekspozycja na zanieczyszczenia w powietrzu szczególnie do piątego roku życia upośledza rozwój niektórych rejonów mózgu. Zmiany w tych strukturach powiązano już tymczasem z różnymi zaburzeniami.

Im więcej zanieczyszczeń w powietrzu, tym większe szkody w mózgu

Autorzy badania opisanego na łamach pisma „Environmental Pollution” poinformowali o związku między stanem mózgu dzieci w wieku 9-12 lat a ich ekspozycją na toksyczne substancje w powietrzu, w okresie płodowym oraz w czasie pierwszych 8,5 lat życia. Szczególnie istotny okazał się okres do 5. roku życia.

Naukowcy obserwowali aż 3,5 tysiąca dzieci w różnym wieku. U dzieci narażonych na kontakt ze smogiem wykryli poważne zmiany istoty białej, łączącej różne obszary mózgu.  Zaburzenia istoty białej już wcześniej łączono z chorobami, takimi jak depresja, autyzm czy zaburzenia lękowe. Co więcej, badacze znaleźli korelację między stężeniem jednej z frakcji zanieczyszczeń – cząsteczek o wielkości do 2,5 mikrona (PM 2,5) i rozmiarem struktury zwanej skorupą. Uczestniczy ona w różnych funkcjach (od kontroli ruchu, po uczenie się). Im wyższe było stężenie cząstek, szczególnie w pierwszych 2 latach życia dziecka, tym większa objętość skorupy.

– Większa skorupa towarzyszy często pewnym zaburzeniom psychicznym (schizofrenii, zaburzeniom ze spektrum autyzmu, zespołowi obsesyjno-kompulsywnemu) – mówi Anne-Claire Binter z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal), autorka publikacji.

Najważniejszym odkryciem jest wskazanie okresów życia szczególnej wrażliwości na zanieczyszczenia.

– Wcześniejsze badania opierały się na trymestrach ciąży i latach dzieciństwa. My co miesiąc analizowaliśmy wystawienie dzieci na zanieczyszczenia od poczęcia do osiągnięcia 8,5 roku. Jeden z najważniejszych wniosków płynących z tego badania jest taki, że mózg niemowlęcia jest szczególnie wrażliwy na skutki działania zanieczyszczeń powietrza, nie tylko w czasie ciąży, na co wskazywały poprzednie badania, ale również w dzieciństwie – mówi dr Binter.

Szkodliwe skutki działania zanieczyszczonego powietrza badacze zaobserwowali już przy stężeniach spełniających europejskie normy.

Źródło: PAP