Zamknij

Co dzieje się z dzieckiem, kiedy matka pali. Zobacz skany z USG

Aleksandra Supryn
11.03.2016 14:43
Co dzieje się z dzieckiem, kiedy matka pali. Zobacz skany z USG
fot. Skany z USG 4D z ciąży, kiedy matka pali. Co dzieje się z płodem?

O tym, że należy bezwzględnie rzucić palenie oraz odstawić alkohol w czasie ciąży, wie chyba każdy. Niestety, nie każdy wdraża to w życie. Z danych z 2012 roku wynika, że aż 7 proc. Polek paliło papierosy, pomimo tego, że spodziewały się dziecka.

Palenie w ciąży może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych dziecka. Zwiększa się wtedy ryzyko wystąpienia wad wrodzonych oraz poronień.

U niemowląt urodzonych przez palaczki obserwuje się niższą niż standardowo masę urodzeniową, problemy oddechowe, różnego rodzaju infekcje (płuc, ucha) oraz zwiększone ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Co dzieje się z płodem, gdy matka pali?

Najnowsze badania rzucają więcej światła na to, co dokładnie dzieje się z dzieckiem znajdującym się w łonie matki, która pali. Nadja Reissland – lekarka prowadząca badania, użyła USG w 4D, żeby zbadać ruchy płodów palących matek.

Specjalistka wzięła pod uwagę skany ciążowe 20 kobiet, z czego 4 z nich było nałogowymi palaczkami. UGS pokazuje ruchy płodu w 24., 28., 32. i 36. tygodniu ciąży.

Okazało się, że dzieci matek, które paliły papierosy, są znacznie bardziej ruchliwe i o wiele częściej dotykają rękami twarzy – oczu, ust i nosa.

fot.

youtube.com

Wbrew pozorom nie jest to dobry syndrom. Płód w tych tygodniach ciąży powinien już rozwinąć umiejętność kontrolowania ruchów rąk. Potwierdziły to badania Reissland – płody znajdujące się w ciałach kobiet, które nie paliły, dotykały twarzy znacznie rzadziej.

Fakt, że biernie palące dzieci zakrywały twarz rękami, świadczy o tym, że dym papierosowy opóźnił rozwój układu nerwowego.

Nadja Reissland ma nadzieję, że dalsze badania potwierdzą tę teorię i pokażą, jak jeszcze dym papierosowy wpływa na dziecko w łonie palaczki. 

 

___

ZdrowoBardzo / AS