Zamknij

Sąd: dzieci mogą być szczepione przeciw COVID-19, nawet jeśli rodzic się sprzeciwia

09.07.2021 14:34
Gideon Markowicz/Xinhua News/East News
fot. Gideon Markowicz/Xinhua News/East News

Sąd okręgowy w Hajfie w Izraelu odrzucił apelację od decyzji sądu niższej instancji o zaszczepieniu nastolatki pomimo sprzeciwu jej matki. To nie był pierwszy tego typu przypadek. Wcześniej sąd rozpatrywał sprawę 15-letnich braci, którzy chcą przyjąć szczepionkę wbrew woli ojca.

Nastolatka z Izraela chce zaszczepić się przeciw COVID-19, ojciec popiera jej decyzję, ale szczepieniu sprzeciwia się matka. Konflikt rodzinny znalazł finał w sądzie.

Sąd w Hajfie orzekł, że zalecenie izraelskiego ministerstwa zdrowia dotyczące szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat zostało wydane zgodnie z prawem i przyjął również argument, że powtarzające się okresy kwarantanny wpłynęły na zdrowie psychiczne dziewczyny.

Wcześniej sąd rodzinny w Hajfie przychylił się do wniosku dwóch 15-letnich braci, który poparła ich matka, a ojciec się sprzeciwił.

Sędzia oceniła, że w obecnych okolicznościach najważniejsze jest dobro, zdrowie i wyrażane życzenie chłopców, odrzucając argument ojca, który twierdził, że szczepionka nie jest pilna.

Chłopcy uważają z kolei, że szczepionka pomoże im dalej uczestniczyć w zawodach sportowych, w których będą mieli bliski kontakt z członkami swojej grupy wiekowej, z których większość nie jest zaszczepiona.

Izrael zatwierdził szczepienia dla dzieci od 12 roku życia na początku czerwca. Kilka tygodni później w odpowiedzi na wzrost liczby przypadków COVID-19 rozpoczął intensywną kampanię mającą na celu dystrybucję dawek wśród jak największej liczby nastolatków. Ponad 85 proc. dorosłych została już zaszczepiona.

Szczepienia polskich dzieci przeciw COVID-19: potrzebna zgoda rodzica?

W Polsce szczepienie przeciw COVID-19 mogą otrzymać dzieci od 12 roku życia. Szczepienie jest bezpłatne, nieobowiązkowe, ale musi na nie wyrazić zgodę rodzic/opiekun dziecka.

Specjalny kwestionariusz musi podpisać rodzic lub opiekun. Jeśli nastolatek nie przyniesie na zabieg podpisanego kwestionariusza, to jego opiekun prawny musi z nim przyjść.

Źródło: PAP, gov.pl