Sekret dziedziczenia rudych włosów odkryty

Karolina Apiecionek
17.12.2018 12:16
Dziedziczenie rudych włosów to skomplikowany proces
fot. Shutterstock

Dotychczas uważano, że za rudy kolor włosów odpowiada jeden gen. Właśnie się okazało, że w tym procesie bierze udział aż osiem genów! Sprawdź, jakie są szanse, że Twoje dziecko odziedziczy rude włosy.

Znasz ten obrazek: ona jasna, on czarny, starsze czarne, a młodsze rude? Zdarza się, że w rodzinie rodzi się rudowłose dziecko, choć nikt z rodziny rudy nie jest – ani rodzice, ani rodzeństwo, ani nawet dziadkowie! To rodzi plotki. Naukowcy uspokajają: powstawanie określonego koloru włosów to skomplikowany proces.

Wpływ genów na kolor włosów

Do niedawna uważano, że za rudy kolor włosów odpowiada gen MCR1, który jest dziedziczony od obojga rodziców. Genetycy cierpliwie tłumaczyli, że osoba rudowłosa na 100 proc. przekazuje gen dalej, a ta z genem MCR1, ale o innym kolorze włosów ma na to 50 proc. szans. Oznaczało to, że dziecko obojga nierudych rodziców z genem MCR1 ma 25 proc. szans na ryży kolor. Naukowcy zwracali też uwagę na fakt, że wątpliwości mogą raczej pojawić się w odwrotnej sytuacji: gdy oboje rodzice są rudzi, a dziecko rodzi się z innym kolorem włosów. Jak się właśnie okazało, to o wiele bardziej skomplikowane niż się dotychczas wydawało.

Zespół naukowców z Roslin Institute na Uniwersytecie w Edynburgu przeprowadził największe do tej pory badania na temat koloru włosów. Pod lupę wzięto niemal 350 tys. kodów DNA osób zarejestrowanych w brytyjskim Biobanku (w którym gromadzone są materiały biologiczne do zaawansowanych badań naukowych). Gdy uczeni porównali kod DNA rudowłosych z kodem osób z włosami brązowymi lub czarnymi, zidentyfikowali osiem wcześniej nieznanych różnic genetycznych. Zespół przeanalizował również funkcje tych genów. Okazało się, że niektóre z nich mają wpływ na to, kiedy MC1R jest aktywny, a kiedy nie. Badania opublikowano w Nature Communications.

Dziedziczenie rudych włosów

Z badań szkockich naukowców wynika, że wpływ genu MC1R na rudy kolor włosów nie jest tak silny, jak dotychczas uważano. W powstawaniu połączeń między keratynocytami i melanocytami bierze bowiem udział wiele powiązanych genów. W rzeczywistości większość osób z dwoma wariantami MC1R ma włosy blond lub jasnobrązowe. Natomiast wśród osób rudowłosych dominują te z dwoma allelami MC1R (odziedziczyli gen od obojga rodziców) i odsetek ten wynosi aż 92 proc. Zaś dziedziczenie od jednego z rodziców dotyczy 6,3 proc. badanych.

Warto wiedzieć

DZIEDZICZENIE KOLORU WŁOSÓW

W procesie powstawania połączeń między keratynocytami i melanocytami bierze udział wiele powiązanych genów.

Oznacza to, że nawet jeśli tylko w jednej rodzinie występowała ruda osoba, to nasze dziecko może być rude. A nawet jeśli oboje jesteśmy rudzi, to nasze dziecko rude być nie musi. Tylko tyle i aż tyle.

Źródło: bbc.com
----------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka