Dotyk mamy potrafi zdziałać cuda. Naukowcy mają dowód

Karolina Apiecionek
12.09.2019 12:36
Dotyk mamy potrafi zdziałać cuda. Naukowcy mają dowód
fot. Shutterstock

Kontakt fizyczny rodzica z niemowlęciem przynosi określone, mierzalne efekty. Uczeni prezentują skany mózgu i tłumaczą, jakie reakcje zachodzą w organizmie podczas pieszczot. 

Prof. Rebecca Saxe, neurokognitywistka z Massachusetts Institute of Technology, po urodzeniu dziecka przeprowadziła ciekawy eksperyment. Tuląc w ramionach dwumiesięcznego syna położyła się do badania rezonansem magnetycznym.

Zadaniem matki było delikatne całowanie główki niemowlęcia, tak aby obraz nie uległ rozmazaniu. Rezonans rejestrował aktywność obu mózgów. Historię z 2015 przypomniała na swoim profilu na Facebooku Edukowisko blogerka parentingowa Joanna Kalembka.

Zgodnie z przewidywaniami prof. Rebekki Saxe z MIT, podczas pieszczot w mózgu dziecka uaktywniły się obszary odpowiedzialne za wyrzut oksytocyny (hormonu miłości), dopaminy (ośrodek nagrody) i serotoniny (odpowiedzialnej za kontrolowanie emocji).

W komentarzach do wpisu Joanny Kalembki pojawił się następujący komentarz: "Mój trzeci syn był urodzony w 35tc. Podczas porodu doznał wylewu krwi do mózgu. Cudowna położna, która się nami opiekowała, poradziła mi, żebym jak najwiecej go przytulała i głaskała po główce, całowała. W bardzo szybkim czasie cofnęły się wszystkie zmiany w jego główce, a z biegiem czasu w rozwoju prześcignął nawet swoich rówieśników urodzonych o czasie" - napisała jedna z internautek.

Skany mózgu syna prof. Rebekki Saxe to niepodważalny dowód na to, że rodzicielstwo bliskości ma sens.

Zobacz takżeKangurowanie noworodka to bliski kontakt i głęboka więź. Na czym polega?

Źródło: FB Edukowisko - Joanna Kalembka