Zamknij

Robot wykryje zaburzenia psychiczne u dzieci. Jak działa innowacyjny psycholog?

05.09.2022 13:03

Wykrywanie przyczyn problemów psychicznych i emocjonalnych u dzieci nadal jest bardzo problematyczne. Pomóc może technologia – właśnie prowadzone są pierwsze badania z udziałem robotów-psychologów i dzieci. W jaki sposób roboty mogłyby pomóc najmłodszym pacjentom?

Robot-psycholog pomoże dzieciom. Jak działa?
fot. Shutterstock

Coraz więcej dzieci i nastolatków cierpi na zaburzenia psychiczne. Ich przyczyny są różne, jednak najmłodsi pacjenci nie zawsze są gotowi na to, by szczerze rozmawiać o swoich problemach. Brak wystarczającej wiedzy o czynnikach ryzyka utrudnia skuteczną profilaktykę. Być może niebawem do ratowania kondycji psychicznej najmłodszych wykorzystamy nowoczesną technologię. Okazuje się, że w diagnozowaniu chorób pomóc może specjalny robot – psycholog, którego właśnie sprawdzają naukowcy z Uniwersytetu Cambridge. Badacze podkreślają, że roboty mogą być nawet lepsze niż ludzie w wykrywaniu przyczyn problemów psychicznych i emocjonalnych u dzieci.

Jak działa robot-psycholog?

Zespół psychiatrów i specjalistów ds. robotyki z Uniwersytetu Cambridge obserwował interakcję 28 dzieci w wieku od 8 do 13 lat z robotem humanoidalnym mierzącym 60 centymetrów. Każde dziecko spędzało z robotem sam na sam 45 minut. Robot zadawał dzieciom różnego rodzaju pytania, które miały na celu sprawdzenie ich stanu psychicznego i traumatycznych wydarzeń w ciągu ostatniego tygodnia. Omawiano również pozytywne doświadczenia dzieci. Podczas badania wykorzystano również kwestionariusze diagnozujące zaburzenia lękowe i obniżony nastrój.  Interakcja dzieci z robotem polegała na rozmowie oraz dotykaniu czujników zlokalizowanych na kończynach robota. Dodatkowe czujniki rejestrowały pracę serca dzieci oraz ruchy ich głowy i gałek ocznych.

Mali pacjenci bardzo chętnie zwierzali się robotowi. Co więcej, dużo chętniej dzielili się informacjami, których nie ujawniali rodzicom czy psychologom. Wszystkie dzieci przyznały po sesji, że interakcja z robotem była pozytywnym doświadczeniem. Zaobserwowano, że u dzieci, które nie miały wcześniej problemów psychiczno-emocjonalnych interakcja z robotem przyczyniała się do bardziej pozytywnych odpowiedzi podczas testów. W przypadku dzieci zmagających się z problemami kontakt z robotem skutkował większą otwartością i szczerością w trakcie rozmowy.

– Dzieci mogą widzieć w robocie powiernika. Jest on niewielkich rozmiarów i nie stwarza żadnego zagrożenia, dlatego czują, że nie będą miały żadnych problemów, jeśli podzielą się z nim swoimi tajemnicami. Mogą na przykład wyjawić, że są prześladowane w szkole, podczas gdy nie powiedziałyby tego dorosłym – mówi Nida Itrat Abbasi, autorka analizy.

Czy roboty zastąpią psychologów?

Jak wskazują pierwsze badania, roboty mogą okazać się bardzo pomocne w diagnostyce psychologicznej. Nie oznacza to jednak, że zastąpią interakcje z drugim człowiekiem.

– Naszą intencją nie jest pokazanie, że psychologa można zastąpić robotem, gdyż działania specjalistów przewyższają wszystko, co potrafi robot. Te badania wskazują, że robot może być pomocny, gdy chcemy, aby dziecko bardziej się otworzyło i podzieliło mniej komfortowymi doświadczeniami – zauważa dr Micol Spitale, współautorka badań.

Żródło: PAP