Zamknij

Raczkowanie to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Kiedy powinien się zacząć?

06.01.2021
Aktualizacja: 06.01.2021 21:35
Niemowlak raczkuje po domu
fot. Shutterstock

Raczkowanie to bardzo ważny etap w rozwoju każdego dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy ich pociecha zacznie raczkować lub kiedy ''wyrośnie'' z etapu raczkowania i zacznie samodzielnie chodzić. Dowiedz się, dlaczego raczkowanie jest tak ważne i dlaczego nie wolno tego procesu hamować i przyspieszać. 

Raczkowanie to etap, który poprzedza samodzielne chodzenie dziecka. Jest bardzo ważny, bo wpływa na kręgosłup malucha, wzmacnia jego mięśnie, a także ma korzystne działanie na pracę mózgu. Zdarza się jednak, że dziecko pomija raczkowanie i szybciej zaczyna chodzić. Szacuje się, że dzieje się tak u 1 na 10 niemowlaków. Czy jest to powód do niepokoju?

Kiedy dziecko raczkuje?

Nie ma określonej z góry normy, która mówiłaby o tym, kiedy dziecko powinno zacząć raczkować. Niektóre maluchy zaczynają się przemieszczać już w wieku kilku miesięcy, inne znacznie później. Żaden z tych przypadków nie powinien niepokoić rodziców.

Według statystyk większość niemowlaków zaczyna raczkować między 8. a 9. miesiącem życia. Wpływ na to ma opanowanie innych umiejętności, między innymi samodzielnego siedzenia bez podparcia. Gdy ten etap maleństwo ma zaliczone, jego mięśnie (nóg, pleców, a także ramion) są na tyle silne, że mogą utrzymać go w pozycji na czworaka.

W wielu przypadkach przed raczkowaniem niemowlaki pełzają. Ten etap jednak nie jest zbyt długi, ale bardzo ważny. Warto też wspomnieć, że raczkowanie to proces o wiele prostszy niż stawianie pierwszych kroków – nawet u kilkumiesięcznego niemowlaka ręce są nadal bardziej sprawne niż jego nogi.

Raczkowanie – dlaczego jest tak ważne?

Raczkowanie to proces, w którym maluszek nie tylko poznaje świat. Ten etap pozwala na rozwój koordynacji ruchów, a także utrzymania równowagi ciała. Przemieszczanie się na czworaka pozwala dziecku orientować się w przestrzeni i dodatkowo oceniać odległość. Jest to bardzo ważne przed postawieniem pierwszych kroków przez pociechę.

Chodzenie na czworaka korzystnie wpływa na pracę mózgu. Dzięki raczkowaniu tworzą się połączenia między obiema półkulami. W praktyce oznacza to, że lewą część ciała kontroluję prawa półkula i na odwrót. W trakcie takiego przemieszczania się dwie półkule pracują jednocześnie. Pomocne jest to w rozwoju dwuusznego słyszenia oraz dwuocznego widzenia.

Dzięki raczkowaniu kształtuje się także fizjologiczna, naturalna krzywizna kręgosłupa, a także dochodzi do jego stabilizacji. Wzmacniane są także mięśnie dziecka, a to natomiast ułatwia mu zdobywanie następnych umiejętności ruchowych.

Raczkowanie – jak wspomóc naukę chodzenia na czworaka?

Jeśli chcesz wspomóc naukę raczkowania u swojego maleństwa, koniecznie o tym pamiętaj:

  1. Pozwól swojemu dziecku spędzać jak najwięcej czasu na podłodze.
  2. Usiądź na podłodze i wyprostuj nogi. Pozwól niemowlakowi się wspinać.
  3. Na miękkim podłożu (może to być koc) zbuduj specjalny tor przeszkód, np. z poduszek. Pozwól maluchowi się na nim wspinać.
  4. Połóż interesujące przedmiot między prawą a lewą nogą (mogą to być zabawki). Zachęć maleństwo, aby spróbowało go uzyskać, pokonując przeszkodę (może to być twoja noga).

Raczkowanie – jak długo powinno trwać?

Maluch powinien raczkować do momentu, kiedy nie wstanie na swoje nóżki i zacznie chodzić. Czas trwania raczkowania jest bardzo indywidualny. Gdy twoja pociecha zaczęła dość późno raczkować – nie próbuj przyśpieszać jego rozwoju motorycznego. Nie wolno na siłę stawiać dziecka na nogi i wymuszać chodzenia. Dziecko powinno mieć możliwość raczkowania tak długo, jak tego potrzebuje.

Dziecko zaczyna chodzić pomiędzy 8 a 18 miesiącem życia. Jeśli po upływie tego okresu dziecko wciąż nie wykazuje chęci i potrzeby chodzenia (nie wspina się na nóżki, nie staje przy meblach), rodzice powinni skontaktować się z lekarzem pediatrą. 

Raczkowanie – pamiętaj o bezpieczeństwie swoje dziecka

Maluszek poruszający się na czworaka, bardzo szybko się przemieszcza. Rodzice i opiekunowie muszą zadbać o to, aby ich pociecha nie zrobiła sobie krzywy. Jeśli twoje dziecko zaczyna raczkować koniecznie pamiętaj o:

  1. Zabezpieczeniu wszystkich mebli, drzwi, a także kontaktów i kabli.
  2. Usunięciu obrusów ze stołów (maleństwo może je  pociągnąć ze wszystkim, co na nich się znajduje).
  3. Zabezpieczeniu schodów bramką.
  4. Zabrania z łatwo dostępnych miejsc drobnych przedmiotów, jedzenie dla zwierząt, doniczek z roślinami, a także chemikaliów.
  5. Ubieraniu dziecka w wygodne ubrania.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.