Prawie połowa dzieci nosi za ciężkie plecaki. Jak odciążyć ich kręgosłup?

Monika Piorun
30.08.2017 12:58
Prawie połowa dzieci nosi za ciężkie plecaki. Jak odciążyć ich kręgosłup?
fot. East News/lekkitornister.org/hkgoldstein0/pixaby.com/CC0 Public Domain

Najcięższe tornistry noszą... pierwszoklasiści - ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. Waga plecaków nie powinna przekraczać więcej niż 10-15 proc. masy ciała maluchów. Większy ciężar sprzyja deformacjom kręgosłupa, przez które cierpi cały organizm najmłodszych. Na co powinni zwracać uwagę rodzice przy wyborze odpowiedniego ekwipunku do szkoły?

Im jesteśmy młodsi, tym więcej uwagi przywiązujemy do szkolnych gadżetów. Kolorowe zeszyty z wzorem ulubionych bohaterów, przybory do pisania i malowania, bloki, worki na obuwie zmienne, bidony i chlebaki na drugie śniadanie - dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją szkolną przygodę, każdy taki przedmiot ma spore znaczenie i koniecznie musi znaleźć się w plecaku, który każdego dnia zabierają ze sobą na lekcje. Niestety ciężar zdobywania wiedzy coraz częściej jest dla maluchów zbyt dużym wyzwaniem. Dlaczego?

Wcale nie chodzi o trudy nauki, ale o to, ile dodatkowych kilogramów codziennie musi unosić ich kręgosłup podczas noszenia szkolnych tornistrów. Z badań Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że niemal połowa dzieci w wieku wczesnoszkolnym nosi zbyt ciężkie plecaki. Zwykle wynika to z tego, że dzieci noszą w nich nie tylko podręczniki i zeszyty, ale także sporo niepotrzebnych rzeczy a nawet... zabawek!

Choć wedle zaleceń GIS ciężar szkolnego ekwipunku nie powinna przekraczać więcej niż 10-15 proc. tego, ile ważą dzieci, to prawie połowa najmłodszych uczniów nosi na swych plecach znacznie większy ciężar. Potwierdzają to wyniki kolejnej już edycji programu "Lekki Tornister", organizowanego razem z GIS przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria. Jak wyjaśnia Agnieszka Łesiuk z Fundacji Sensoria:

Akcja "Lekki Tornister" ma na celu uświadomienie przede wszystkim dorosłym, że nadmiernie przeładowane plecaki ich dzieci to poważny problem zdrowotny na przyszłość.

Jaki wpływ na zdrowie mają zbyt ciężkie tornistry uczniów?

Zbyt wielki ciężar na plecach oznacza nie tylko ból, dyskomfort czy zwykłą niewygodę - z czasem może prowadzić do:

  • schorzeń kręgosłupa,
  • kłopotów z kolanami a nawet
  • nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego.

- Warto o tym pamiętać, gdy przygotowujemy nasze dzieci do szkoły - przypominają organizatorzy kampanii "Lekki Tornister", którzy podczas ubiegłorocznej edycji akcji przebadali ponad pół tysiąca uczniów z 722 podstawówek w całym kraju.

510 dzieci wzięło udział w akcji ważenia tornistrów, podczas której sprawdzano wszystkie kluczowe elementy:

  • wagę poszczególnego ucznia,
  • ciężar jego plecaka (zarówno pustego, jak i z zawartością),
  • wagę rzeczy niezbędnych do nauki w danym dniu, jak i tych, które dziecko zabrało ze sobą, a które nie były mu potrzebne.

Zobacz także

Co drugi uczeń nosi zbyt duży ciężar na plecach

Ciężar wszystkich plecaków przebadanych podczas akcji "Lekki Tornister" wyniósł ponad półtorej tony (1521,25 kg). Okazało się, że najwięcej ważyły tornistry pierwszoklasistów - średnio 3,05 kg!

Przeciętnie dzieci nosiły w swoich plecakach 0,12 kg niepotrzebnych przedmiotów, ale rekordzista miał ich aż 1,3 kg. 246 dzieci, czyli co drugie badane miało tornister, którego waga przekraczała 10 proc. masy jego ciała, z czego obciążenie aż 226 toreb i plecaków wynikało z zawartości rzeczy niezbędnych do nauki.

- Chociaż dane dotyczące ciężaru szkolnego ekwipunku uczniów wciąż alarmujące, "Lekki Tornister" przynosi widoczne efekty. W porównaniu do poprzedniej edycji plecaki wraz z całą zawartością są o ponad pół kilograma lżejsze, a dzieci zabierają do szkoły o 0,88 kg mniej niepotrzebnych, dodatkowych przedmiotów. I najważniejsze: liczba uczniów, u których waga tornistra z powodu zbędnej zawartości przekracza 10 proc. masy ich ciała, zmniejszyła się siedmiokrotnie - wyjaśnia jedna z organizatorek akcji - Agnieszka Łesiuk.

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni plecak dla dziecka?

Zrzut ekranu 2017-08-30 o 11.00.28
fot. Kampania "Lekki tornister"

Przede wszystkim warto wybierać taki plecak, który bez wypełnienia nie waży więcej niż 1 kg. Jego wielkość powinna być dopasowana do wzrostu naszego dziecka - jego szerokość nie powinna być jednak przekraczać szerokości ramion ucznia, na wysokości których powinna znajdować się górna krawędź plecaka. Dodatkowy pasek piersiowy pozwoli zwiększyć optymalne rozłożenie ciężaru. Warto pamiętać o tym, by podczas wkładania rzeczy do środka plecaka najcięższe rzeczy umieszczać na dnie a lżejsze wyżej.

Lepiej zainwestować w plecaki z wodoodpornego materiału oraz ze specjalnymi membranami podnoszącymi ich komfort noszenia. Wbrew pozorom stelaże lub dodatkowe usztywnienia tornistrów wcale nie muszą stanowić zbytniego obciążenia pleców maluchów - to właśnie dzięki nim zawdzięczamy wymuszanie prawidłowej postawy uczniów.

Zrzut ekranu 2017-08-30 o 12.50.04

Jak prawidłowo nosić plecak?

Przeciążone plecaki uczniów sprzyjają wadom postawy

W V, ubiegłorocznej edycji kampanii "Lekki Tornister" wzięły udział 722 szkoły podstawowe z całej Polski. Każda placówka otrzymała pakiet materiałów edukacyjnych, przy pomocy których nauczyciele realizowali wśród uczniów specjalne lekcje poświęcone właściwemu pakowaniu szkolnych plecaków i dbaniu o prawidłową postawę ciała. Ponadto, w wybranych szkołach odbyły się prelekcje na temat profilaktyki wad postawy oraz akcja ważenia plecaków.

Projekt "Lekki Tornister" zakłada:

  • diagnozowanie problemu w formie badań oraz wsparcie dla szkół podstawowych poprzez wdrożenie programu edukacyjnego z zakresu profilaktyki wad postawy,
  • motywowanie uczniów do prawidłowego i zdrowego trybu życia oraz
  • zwrócenie uwagi dzieciom, ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom na problem przeciążonych plecaków będących przyczyną wad postawy. 

Partnerem akcji jest Główny Inspektorat Sanitarny. Patronami honorowymi są Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. 

Zobacz także

Zagłosuj

Czy jesteś za tym, aby w każdej polskiej szkole były szafki, w których uczniowie mogliby przechowywać swoje rzeczy?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

Duże plecaki męskie na wyprawę pod namiot

zdrowie.radiozet.pl/GIS/PAP/π