Zamknij

Pomidorowa grypa atakuje małe dzieci. Objawy są bardzo charakterystyczne

25.08.2022
Aktualizacja: 25.08.2022 15:20

Czerwone pęcherze duże jak winogrona lub pomidory - to charakterystyczny objaw tzw. pomidorowej grypy, która rozprzestrzenia się wśród małych dzieci w Indiach. Czy wirus jest groźny? Jakie jeszcze objawy występują u dzieci? Sprawdź, co warto wiedzieć o pomidorowej grypie.

Pomidorowa grypa
fot. Shutterstock

"The Lancet" informuje o wybuchu nowej infekcji wirusowej wśród małych dzieci w Indiach. Chodzi o tzw. pomidorową grypę, której charakterystyczną cechą są czerwone pęcherze występujące na całym ciele. Pęcherze mogą powiększać się do rozmiarów pomidora.

Według raportu pomidorową grypę zdiagnozowano już u 82 dzieci w wieku poniżej piątego roku życia. Chorobę wykrył EPIWATCH, system, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i tzw. dane open source do przechwytywania wczesnych sygnałów epidemicznych na całym świecie.

Co warto wiedzieć o pomidorowej grypie? Charakterystyczne objawy

Naukowcy wciąż próbują dokładnie określić, jak zjadliwy jest ten wirus. - Jego objawy są podobne do gorączki denga i wirusa Chikungunya, które są powszechne w Indiach – powiedziała profesor Vasso Apostolopoulosa z Immunology and Translational Group na Victoria University, współautorka artykułu w "The Lancet".

- Nazywa się go wirusem pomidora, ponieważ objawy obejmują małe, przypominające winogrona pęcherze, które w rzeczywistości mogą rosnąć tak duże jak pomidor i są czerwone jak pomidor. Nie ma to nic wspólnego z pomidorami ani jedzeniem pomidorów - wyjaśniła ekspertka. - Wygląda na to, że wirus jest łagodny i sam znika, ale większość osób, które przeszły tę infekcję, jest młoda i tak naprawdę nie wiemy, co może się stać u osoby z obniżoną odpornością lub czy rozprzestrzeni się na osoby starsze - dodała.

Inne objawy obserwowane u dzieci z pomidorową grypą pomidorową:

Wirus łatwo rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt, na przykład przez pieluchy, dotykanie brudnych powierzchni lub wkładanie przedmiotów do ust.

Grypa pomidorowa ma podobne objawy do choroby bostońskiej, czyli choroby dłoni, stóp i ust.

- Istnieje studium przypadku jednego dziecka powracającego do Wielkiej Brytanii z Indii, które ma te objawy i uzyskało pozytywny wynik testu na enterowirusa, który jest jedną z przyczyn choroby bostońskiej – powiedziała prof. Apostolopoulos. - W tym pojedynczym przypadku enterowirus dzielił pewne sekwencje ze szczepem wirusa o nazwie coxsackie A16, ale nie jest to całkowicie to samo, chociaż wydaje się, że prawdopodobnie mają wiele wspólnego - przyznała.

Leczenie dzieci, u których zdiagnozowano pomidorową grypę, jest podobne do tego stosowanego w przypadku infekcji wirusem chikungunya, dengi oraz choroby bostońskiej i obejmuje kilkudniową izolację, odpoczynek, nawadnianie organizmu i łagodzenie podrażnień skóry i wysypek. Podaje się także paracetamol na gorączkę i bóle ciała.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: racgp.org.au, theguardian.com