Zamknij

Pokrzywka u dzieci objawy, przyczyny. Na co zwrócić uwagę?

29.03.2021
Aktualizacja: 29.03.2021 19:30

Pokrzywka u dzieci jest powodem do zmartwień nie jednego rodzica. Najczęściej jest spowodowana reakcją alergiczną. Koniecznie sprawdź, kiedy dziecko z pokrzywką potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Pokrzywka u dzieci: objawy, przyczyny. Na co zwrócić uwagę?
fot. Shutterstock

Pokrzywka u dzieci charakteryzuje się pojawieniem na skórze bąbli lub pęcherzyków o różnej wielkości. Zazwyczaj utrzymują się one kilka dni i są reakcją alergiczną. Dowiedz się, jak wygląda leczenie pokrzywki u dzieci!

Pokrzywka u dzieci – objawy

Pokrzywka u dzieci objawia się tak samo jak u dorosłych. Na skórze pojawiają się bąble bądź pęcherze, zaczerwienienie oraz obrzęk. Zmiany skórne mają różną barwę i kształty. U większości chorych znikają samoistnie lub po podaniu specjalnych leków – nie zostawiają po sobie przebarwień praz blizn.

Pokrzywka u dzieci – rodzaje

Pokrzywkę dzieli się na alergiczną i niealergiczną, a także na objawową, czyli związaną z innymi schorzeniami oraz idiopatyczną (jej etiologia jest nieustalona).

Ze względu na czas trwania zmian skórnych towarzyszącym tej dolegliwości, pokrzywkę można podzielić na:

 • ostrą (trwa krócej niż 6 tygodni),
 • przewlekłą (trwa ponad 6 tygodni).

Pokrzywka u dzieci – przyczyny

Najczęściej pokrzywka u dzieci wywołana jest reakcją alergiczną. Objawy w takim przypadku pojawiają się już kilka minut po kontakcie z substancją uczulającą.

Najczęściej uczulające alergeny to między innymi:

 • leki,
 • składniki pokarmowe,
 • ukąszenia oraz użądlenia owadów,
 • sierść zwierząt,
 • pyłki traw i drzew.

Inne, niealergiczne przyczyny pojawienia się pokrzywki u dzieci to:

 • stres,
 • infekcje wirusowe,
 • infekcje bakteryjne,
 • działanie niskich temperatur,
 • działanie promieni słonecznych,
 • kontakt z substancją chemiczną.

Rozpoznanie przyczyny, która wywołała przewlekłą pokrzywkę u dziecka, jest bardzo trudne. Za jej wystąpienie bardzo często odpowiada dysfunkcja układu odpornościowego. W niektórych przypadkach może powodować ją także alergia pokarmowa, owady lub infekcja. Niestety u niektórych małych pacjentów, nie ma możliwości zdiagnozowania czynników.

Pokrzywka u dzieci – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza, należy zgłosić się z dzieckiem, gdy pokrzywka utrzymuje się dłużej niż kilka dni i gdy razem z nią występują inne niepokojące objawy. Są to:

Wyżej wymienione objawy, które występują razem z pokrzywką, mogą świadczyć o wstrząsie anafilaktycznym, który może doprowadzić nawet do śmierci.  W takiej sytuacji koniecznie trzeba wezwać pogotowie ratunkowe i udzielić pierwszej pomocy dziecku.

Natychmiastowej pomocy medycznej potrzebują także dzieci, u których obrzęk pokrzywkowy pojawił się na ustach lub powiekach. Może on przedostać się do gardła lub na język i doprowadzić do wystąpienia obrzęku naczynioruchowego, który powoduje trudności w oddychaniu oraz jego zatrzymania. W skrajnych przypadkach może dojść także do zatrzymania akcji serca.

Pokrzywka u dzieci – leczenie

Jeśli zdiagnozowana zostaje pokrzywka na tle alergicznym, dziecku przepisuje się leki przeciwuczuleniowe w syropie. Ich stosowanie doprowadzi do zaniku objawów i zniwelują świąd skóry.

Gdy pokrzywka ma tendencje do nawracania, konieczne jest wykrycie czynnika, który do tego doprowadza. Jeśli przyczyną jest alergia pokarmowa, konieczne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej.

W przypadku ostrego napadu pokrzywki, w niektórych przypadkach stosuje się leczenie sterydowe. Gdy zmiany skórne są spowodowane ukąszeniem bądź użądleniem owadów, należy zastosować opaskę uciskową i podać małemu pacjentowi adrenalinę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!