Podawanie paracetamolu dzieciom do 2. roku życia może być niebezpieczne

Monika Karbarczyk
24.09.2018 15:50
Dziecko lek przeciwgorączkowy (paracetamol)
fot. Fotolia

U niektórych dzieci, którym podawano w pierwszych dwóch latach życia paracetamol, może pojawić w wieku nastoletnim astma - wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Melbourne (Australia), zaprezentowanego na kongresie Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (ERS).

W badaniu wzięło udział 620 dzieci, których stan zdrowia monitorowano od dnia narodzin do 18. roku życia. Dzieci uczestniczyły w szeroko zakrojonym studium dotyczącym chorób alergicznych i miały podwyższone ryzyko alergii, ze względu na jej występowanie u jednego z rodziców lub u rodzeństwa.

Przez pierwsze dwa lata życia dzieci, pielęgniarki zbierały dokładne informacje na temat stosowania u nich leku przeciwgorączkowego z paracetamolem, natomiast wieku 18 lat od wszystkich uczestników pobrano próbkę krwi oraz próbki śliny w celu zbadania wariantów genu GST. Poddano ich również badaniom diagnostycznym w kierunku astmy oraz wykonano badanie spirometryczne, pozwalające ocenić m.in. pojemność płuc oraz przepływy powietrza w płucach i oskrzelach.

Okazało się, że dzieci, które mają specyficzny wariant genu kodującego transferazę S-glutationową (GST), przyjmujące w dzieciństwie paracetamol, dwa razy częściej chorowały na astmę niż pozostała grupa.  

S-tranferazy glutationowe są enzymami, które wykorzystują glutation (związek o działaniu przeciwutleniającym) do neutralizowania i usuwania z organizmu potencjalnych toksyn, w tym substancji wywołujących reakcję alergiczną (alergenów). Wiadomo, że lek przeciwbólowy - paracetamol - jest usuwany z organizmu właśnie za pośrednictwem glutationu, zatem stosowanie go może zmniejszać zdolność organizmu do pozbywania się innych toksycznych związków.

Okazało się, że posiadanie specyficznego wariantu (Ile/Ile) genu GSTP1, który koduje transferazę S-glutationową z klasy P, miało związek z wyższym ryzykiem zachorowania na astmę. Ponadto w grupie dzieci z wariantem genu GSTP1 Ile/Ile każde podwojenie liczby dni, w których podawano im paracetamol, o 1,8 raza zwiększało ryzyko zachorowania na astmę (przed 18. rokiem życia) w porównaniu z maluchami, które otrzymywały niewielkie ilości paracetamolu. U dzieci posiadających specyficzny wariant genu kodującego transferazę S-glutationową z klasy M (GSTM1) częstsze podawanie paracetamolu wiązało się z pogorszeniem czynności płuc (ale nie z astmą) w wieku nastoletnim.

- Nasze badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że stosowanie paracetamolu w dzieciństwie może negatywnie wpływać na zdrowie układu oddechowego u dzieci posiadających pewne predyspozycje genetyczne, a nawet może wpływać na ryzyko rozwoju astmy - skomentowała współautorka pracy Xin Dai podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach kongresu ERS. Jak zaznaczyła, konieczne są jednak dalsze badania, które pozwolą potwierdzić, że zaobserwowany związek ma charakter przyczynowo-skutkowy. - Bez uzyskania dokładniejszych wyników nie można na razie zmieniać wytycznych odnośnie stosowania paracetamolu u dzieci - podkreśliła.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: PAP
------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk