Oceń
Odwodnienie to niebezpieczeństwo dla małego dziecka. Przebiega bardzo gwałtownie i jeśli nie zareagujemy, może doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet śmierci. Jak rozpoznać, że dziecko jest odwodnione?
- Zmniejszona elastyczność skóry
- Przyśpieszona akcja serca
- Zmiana koloru moczu
- Brak oddawania moczu
- Apatia
- Suchość błon śluzowych
- Zapadnięte ciemiączko (u noworodków)
- Zmiana wyglądu skóry
- Podrażnione oczy
Do odwodnienia u malucha może dojść na skutek jelitówki, ale nie tylko. Do odwodnienia u zdrowego dziecka może doprowadzić zbyt mała podaż płynów i upały. Im mniejsze dziecko, tym szybciej się odwadnia, jednak bez względu na wiek dziecka, sytuacja ta stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Wyróżniamy trzy rodzaje odwodnienia:
- hipotoniczne (utrata wody w organizmie na skutek biegunki lub wymiotów)
- izotoniczne (utrata wody w wyniku oparzeń lub niedrożności jelit)
- hipertoniczne (wywołane zbyt małą podażą płynów lub gorączką)
Niektóre choroby, takie jak cukrzyca, zaburzenia pracy jelit czy schorzenia nerek mogą prowadzić do nadmiernej utraty wody w organizmie. U noworodków odwodnienie może być wynikiem błędów popełnianych podczas karmienia. Objawy odwodnienia pojawiają się w ciągu kilku godzin i bardzo szybko się nasilają, dlatego warto wiedzieć, co powinno nas zaalarmować. Nasilenie dolegliwości zależy od tego, w jakim stopniu odwodnione jest dziecko. Z lekarzem należy skontaktować się jak najszybciej, gdy zaobserwujemy następujące objawy:
Zmniejszona elastyczność skóry
Brak elastyczności skóry jest związany z wydłużonym czasem wypełniania się naczyń włosowatych. Objaw ten można rozpoznać poprzez uciskanie skóry (fałdki będą rozprostowywać się bardzo wolno).
Przyśpieszona akcja serca
Jednym z objawów umiarkowanego odwodnienia u dziecka może być szybsze bicie serca, a także szybki oddech.
Zmiana koloru moczu
U odwodnionych dzieci oddawany mocz ma ciemnożółty lub pomarańczowy odcień.
Brak oddawania moczu
U małego dziecka maksymalny czas bez oddawania moczu to 4 godziny. Jeżeli dziecko nie robi siku przez dłuższy czas, to pierwszy ważny sygnał świadczący o odwodnieniu. Jeżeli dziecko nadal używa pieluszek, niepokojąca ilość to mniej niż 6 mokrych pampersów na dobę.
Apatia
Odwodnienie u dziecka wpływa na jego zachowanie. Odwodnione dziecko może być smutne, nieswoje. Odwodnienie może objawiać się także zwiększoną potrzebą snu.
Suchość błon śluzowych
Odwodnienie widoczne jest również na powierzchni błon śluzowych dziecka. Stają się one suche i spierzchnięte (można to zaobserwować m.in. w jamie ustnej).
Zapadnięte ciemiączko (u noworodków)
U malutkich dzieci odwodnienie może objawiać się większym niż zazwyczaj wgłębieniem w okolicy ciemiączka.
Zmiana wyglądu skóry
Odwodnienie objawia się suchą, bladą skórą, która staje się sztywna i podatna na uszkodzenia i siniaki.
Podrażnione oczy
U odwodnionego dziecka gałki oczne mogą być zapadnięte. Dziecko może także płakać bez łez. Nieodpowiednie nawilżenie oczu sprawia, że stają się one zaczerwienione.
Wymienione objawy wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Leczenie polega na nawadnianiu dziecka doustnie lub za pomocą kroplówki w warunkach szpitalnych. Dokładne postępowanie jest uzależnione od stopnia odwodnienia dziecka. Lekarz ocenia zagrożenie podczas wywiadu z opiekunem dziecka i na jego podstawie decyduje o formie terapii.
Źródło: Arlene Eisenber, Sandee Hathaway, Heidi Murkoff; Drugi i trzeci rok życia dziecka; Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2012
Oceń artykuł