Zamknij

W Hiszpanii urodziło się pierwsze w Europie dziecko z mikrocefalią

26.07.2016 10:12
W Hiszpanii urodziło się pierwsze w Europie dziecko z mikrocefalią
fot. Pierwsze w Europie dziecko z mikrocefalią urodziło się w Hiszpanii

Chłopiec, którego powiła kobieta zarażona w 20. tygodniu ciąży wirusem Zika, przyszedł na świat w Barcelonie.

Matka chłopca została zainfekowana podczas pobytu w Ameryce Południowej, kiedy w maju tego została poinformowana o tym fakcie przez specjalistów, nie chciała przerywać ciąży i zdecydowała się urodzić dziecko w 40. tygodniu poprzez cesarskie cięcie.

Felix Castillo - lekarz z oddziału dla noworodków ze szpitala Vall d’Hebron w Barcelonie - potwierdza, że stan chłopca jest stabilny. Obwód jego główki jest jednak nienaturalnie mały w związku mikrocefalią (małogłowiem). Wada rozwojowa rozwinęła się na skutek wirusa Zika, który pojawił się w organizmie ciężarnej matki. Niemowlę znajduje się pod obserwacją.

To pierwszy tego typu przypadek w Europie. Mimo że w czerwcu infekcja wirusem Zika została zdiagnozowana u pacjentki ze Słowenii, to jednak kobieta zdecydowała się na przerwanie ciąży.

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia informuje, że na terenie ich kraju doszło już do zdiagnozowania 190 pacjentów zainfekowanych wirusem Zika. 189 z nich nastąpiło podczas wyjazdów zagranicznych (głównie do Ameryki Południowej), a w jednym przypadku transmisja wirusa nastąpiła poprzez stosunek seksualny.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem Zika?

Wirus Zika przenoszony jest przez komary, które kąsając człowieka mogą zarazić go tym wirusem.

Infekcja może nastąpić również poprzez kontakt z krwią zarażonej osoby oraz przez stosunki seksualne.

Pierwszymi symptomami pojawienia się wirusa Zika w naszym organizmie jest:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
Źródło:BBC