Zamknij

Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt to ból i dyskomfort

24.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 19:27
Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlęcia
fot. Shutterstock

Pieluszkowe zapalenie skóry to tuż obok odparzeń najczęstsza przypadłość u dzieci w wieku niemowlęcym. Zapalenie skóry pojawia się w miejscu, gdzie pieluszka przylega do naskórka. Jeśli skóra jest regularnie podrażniana lub poddawana wpływowi czynników drażniących (w tym moczu i kosmetyków), to może rozwinąć się stan zapalny. 

Pieluszkowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących dermatoz, czyli zmian chorobowych skóry wśród noworodków i niemowląt. Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry, który charakteryzuje się plamami rumieniowymi, pęcherzykami, nadżerkami powstającymi w miejscu przylegania pieluszki do skóry.

Choć pieluszkowe zapalenie skóry jest chorobą charakterystyczną dla niemowląt, to może dotyczyć także osób w podeszłym wieku oraz ciężko chorych, którzy na co dzień noszą pieluchy. 

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

Jest wiele przyczyn rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry. W niektórych przypadkach głównym czynnikiem rozwoju zapalenie jest nieodpowiednia pielęgnacja, w innych powodem może być alergia, nadwrażliwość lub czynniki infekcyjne. Zwykle proces rozwoju pieluszkowego zapalenie skóry jest złożony i wieloczynnikowy. 

Wyróżnia się kilka podstawowych, najważniejszych czynników rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry:

  • przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę, co powoduje mechaniczne uszkadzanie naskórka;
  • wilgoć w połączeniu z uszkodzeniem naskórka zaburzające naturalną funkcję skóry jako bariery ochronnej i będące przyczyną nadmiernego przenikania substancji drażniących i patogenów do głębszych warstw skóry;
  • biegunki oraz nietrzymanie stolca;
  • nietrzymanie moczu (powodowane często przez wrodzone wady układu moczowego);
  • długotrwała antybiotykoterapia;
  • drożdżaki i bakterie w kale;
  • nieodpowiednia higiena skóry;
  • zasadowe pH moczu, które może mieć działanie drażniące na skórę;
  • uczulenie na alergeny zawarte w pieluszce i preparatach stosowanych do pielęgnacji skóry w okolicy pieluszkowej.

Objawy pieluszkowego zapalenia skóry

Na początku opiekun może zauważyć zaczerwienienie i złuszczanie naskórka w miejscu, gdzie pieluszka przylega do skóry. Wraz z nasilaniem się procesu zapalnego dochodzi do obrzęku w obrębie zaczerwienionych miejsc: na zaczerwienionej skórze mogą powstawać grudki, pęcherzyki i nadżerki. Zmianom skórnym towarzyszy świąt, a także ból, zwłaszcza gdy pieluszka ciasno w tych miejscach przylega. Jest to przyczyną dyskomfortu i rozdrażnienia dziecka. 

W nieleczonych, nieodpowiednio zabezpieczonych i pielęgnowanych zmianach często rozwija się zakażenie drożdżakami lub bakteriami, co objawia się występowaniem krostek i grudek, a w przypadku zakażenia bakteryjnego również nadżerek, pokrytych miodowożółtym strupem.

Warto wiedzieć

Co zrobić, gdy pojawią się objawy zapalenia skóry?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednia higienę skóry dziecka, unikać stosowania substancji chemicznych i drażniących - skórę najlepiej przemywać wodą z szarym mydłem. Trzeba również umożliwić dziecku jak najdłuższe przebywanie bez pieluszki, by zapewnić odpowiednia wentylację skóry i dać jej czas na regenerację.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry zależy od występujących objawów, zaawansowania stanu zapalnego skóry. 

W leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry (w zależności od przypadku) stosuje się: antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, leki uszczelniające naczynia, leki przeciwzapalne.

Odparzenia częste u niemowląt

Odparzenia powstają w wyniku ocierania się skóry o skórę lub skóry o odzież. Skutkiem jest przekrwienie, a w dalszej fazie obrzęk i sączenie. Odparzeniom towarzyszy ból, pieczenie, swędzenie skóry. Odparzenia powstają zazwyczaj w pachwinach, zagłębieniach fałdów skórnych, a u noworodków na pośladkach lub między pośladkami. 

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry? Podstawą jest odpowiedni dobór pieluszek, które powinny być dopasowane do wieku i masy dziecka. Pieluszki należy zmieniać regularnie, gdy tylko dziecko odda mocz lub kał. W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że dziecko może mieć uczulenie na substancje, z których są wykonane pieluszki, należy zmienić je na hipoalergiczne lub te wielorazowego użytku.

Niezwykle istotna w zapobieganiu zapaleniom skóry jest również prawidłowa pielęgnacja dziecka. Przy każdej zmianie pieluszki skórę dziecka trzeba oczyścić z moczu lub kału i odpowiednio zabezpieczyć kremem, by zminimalizować ryzyko otarć i odparzeń skóry. Do pielęgnacji skóry dziecka warto stosować kosmetyki, które mają jak najmniej substancji drażniących w składzie (w tym zapachów). Lepiej wybierać kremy i chusteczki o działaniu ściągającym i antybakteryjnym, przeciwzapalnym.

ZOBACZ:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.