Pasożyty u dzieci - objawy, leczenie, zapobieganie

15.05.2019
Aktualizacja: 06.10.2020 11:42
Dziecko boli brzuch.
fot. Shutterstock

Pasożyty u dzieci mogą powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Koniecznie sprawdź, jak objawia się zakażenie pasożytnicze u najmłodszych i jak można mu zapobiegać!

Pasożyty u dzieci to dość powszechny problem. Wśród najmłodszych najczęściej dochodzi do zakażenia ogoniastkiem jelitowym oraz owsikami. Powodują one powszechne choroby pasożytnicze, czyli lambliozę oraz owsicę. W większości przypadków robaki w organizmie dziecka dają o sobie znać. Głównym objawem zakażeń pasożytami jest świąd w okolicy odbytu, spadek masy ciała oraz utrata apetytu.

Zobacz także: Chrypka u dziecka - na jakie choroby może wskazywać?

Pasożyty u dziecka – objawy

Na początku warto wspomnieć o tym, że choroba pasożytnicza u dzieci może przebiegać całkowicie bezobjawowo. W większości przypadków, pasożyty w organizmie dziecka dają o sobie znać – nie zawsze są to jednak jednoznaczne symptomy.

O pojawieniu się robaków w organizmie dziecka może świadczyć jego zachowanie, które odbiega od normy. Maluch w takich przypadkach jest pobudzony, rozdrażniony, zdenerwowany. Wpływ na to ma nieradzenie dziecka ze świądem w okolicy odbytu. Dodatkowo może to powodować problemy z zaśnięciem i ogólne zaburzenia snu. W efekcie dzieci są nie tylko marudne, ale także pozbawione dobrego humoru i niespokojne.

U niektórych dzieci zakażenie pasożytnicze podejrzewane jest na podstawie wyglądu. Rodzice powinni być szczególnie czujni, gdy od dłuższego czasu zauważają podkrążone oczy u dziecka, bladą skórę. Niepokojąca jest także nagła utrata wagi oraz nocne zgrzytanie zębami. Te symptomy oraz drapanie się w okolicy odbytu mogą świadczyć o pasożytach w organizmie dziecka.

Niekiedy wskazaniem do wykonania badań w kierunku robaków u dziecka jest jego silne łaknienie słodyczy. Maluch zazwyczaj odmawia „normalnego”, zdrowego jedzenia, a nie jest w stanie pohamować się przed zjedzeniem słodyczy.

Objawy pasożytów u dzieci to między innymi:

 • Świąd w okolicy odbytu,
 • Utrata apetytu,
 • Niepohamowane łaknienie słodyczy,
 • Spadek masy ciała,
 • Zgrzytanie zębami w trakcie snu,
 • Podkrążone oczy,
 • Blada skóra,
 • Zmiana zachowania,
 • Często pojawiające się biegunki,
 • Wzdęcia,
 • Częste bóle brzucha,
 • Wymioty,
 • Nudności,
 • Przewlekły kaszel,
 • Katar,
 • Podwyższona temperatura ciała,
 • Wysypki,
 • Pokrzywka.

Pasożyty u dziecka – diagnostyka

Gdy u dziecka pojawiły się niepokojące objawy, które mogą świadczyć o obecności pasożytów, należy pilnie zgłosić się do lekarza. Pediatra, aby potwierdzić lub wykluczyć diagnozę zleci wykonanie specjalnych badań.

Badanie na pasożyty z kału

Aby pobrać próbkę kału, najpierw musisz nabyć odpowiedni pojemnik (kupisz go w każdej aptece). Dziecko powinni wypróżnić się do czystego i wyparzonego naczynia, np. nocnik lub sedes. Za pomocą specjalnej szpatułki (jest dołączona do pojemnika) należy pobrać próbkę z kilku miejsc. Nie powinna być ona większa nić orzech włoski.

W przypadku gdy u dziecka występuje płynny kał, wtedy do badania będzie potrzebne około 2-3 ml próbki.

Jeśli zauważasz w stolcu dziecka robaki, włóż je do oddzielnego pojemnika i zalej wodą. Nie można ich umieścić w tym samym pojemniku z próbką kału. Pamiętaj, że dwa pojemniki muszą być dokładne podpisane i dostarczone w ciągu dwóch godzin od momentu pobrania. Jeśli nie ma takiej możliwości – próbkę w pojemniku można przechowywać w lodówce maksymalnie do dwóch dni.

Istnieje także możliwość wykrycia pasożytów w organizmie dziecka z badania z krwi. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy zostanie ono wykonane w krótkim odstępie czasu od momentu zakażenia, może ono być niemiarodajne.

Pasożyty u dziecka – leczenie

Choroba pasożytnicza wykrywa u dziecka wymaga farmakologicznego odrobaczenia. Jednak leczeniu poddaje się cała rodzina, nie tylko dziecko. W takich przypadkach odrobaczenia dotyczy także zwierząt, które mieszkają w domu. Środki farmakologiczne są na receptę. Można je kupić w postaci tabletek lub zawiesiny.

W trakcie leczenia konieczne jest także utrzymanie odpowiedniej higieny. Rodzice powinni zadbać o to, aby po zdiagnozowaniu pasożytów u dziecka, wyprać w wysokiej temperaturze jego bielizny, ubrania. W całym domu powinna być także wyprana pościel oraz prześcieradła.

Pasożyty u dziecka – zapobieganie

Aby zapobiec pojawieniu się pasożytów u dziecka bardzo ważna jest higiena osobista i przyzwyczajenie dziecka do zdrowych nawyków. Bardzo ważne, aby maluchy kilka razy dziennie myło ręce, szczególnie przed zjedzeniem posiłku i po skorzystaniu z toalety. Zdrowy nawyk mycia rąk, dzieci powinny także praktykować po przyjściu z podwórka do domu. Ta zasada tyczy się także osób dorosłych! Rodzice za każdym razem przed i po zmianie pieluchy u niemowlaka powinni umyć ręce.

Działaniem profilaktycznym przed zakażeniem pasożytniczym u dzieci jest także podawanie im tylko czystej i przegotowanej lub przefiltrowanej wody do picia.

Inną bardzo ważną czynnością, która zapobiega przed pojawieniem się robaków w organizmie dziecka jest częste mycie jego ubrać oraz pościeli. Najlepiej w wysokiej temperaturze. Rodzice powinni zwrócić także uwagę na to, czy ich pociecha codziennie zmienia bieliznę.

Oprócz tego rodzice powinni regularnie dbać o czystość zabawek, którymi bawią się ich dzieci, zwłaszcza, że mogą z nich korzystać także koledzy i koleżanki malucha.

Do zakażenia pasożytniczego może dojść także na wskutek połknięcia wody z rzeki, jeziora, czy basenu. Warto więc uświadomić dziecko, żeby tego nie robiło podczas pływania i zabaw wodnych.

Zobacz także: Hemoroidy u dzieci - jak je leczyć?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.