Zamknij

Paraliż kleszczowy u małej dziewczynki: nie mogła chodzić i mówić po ukąszeniu kleszcza

13.06.2018 11:16
Paraliż kleszczowy
fot. facebook.com/jessica.l.durham.5

Pięcioletnia Kailyn obudziła się i nie mogła chodzić! Dziewczynka przewracała się i miała problemy z mówieniem. Jej mama, czesząc włosy dziecka, odkryła uczepionego w skórze głowy dużego kleszcza. Diagnoza? Paraliż kleszczowy! Sprawdź, jakie objawy wskazują na paraliż wywołany ukąszeniem kleszcza.

Pięcioletnia Kailyn Kirk z Grenady w Mississippi została tymczasowo sparaliżowana – nie mogła mówić i chodzić po ugryzieniu przez kleszcza. Mama małej Kailyn, Jessica Griffin, twierdzi, że dziewczynka wypadła z łóżka po przebudzeniu. Jessica myślała jednak, że jej córeczka nadal śpi. Tymczasem Kailyn doznała paraliżu, nie mogła normalnie się poruszać i miała problemy z mówieniem.

Podczas szczotkowania włosów Jessica znalazła na skórze Kailyn ślad po ugryzieniu i dużego, opitego krwią kleszcza.

– Kiedy odgarnęłam jej włosy, wtedy zobaczyłam kleszcza. Natychmiast zadzwoniłam do mojego męża, który jest w Iraku – mówiła Jessica Griffin.

– Powiedział mi, że muszę umieścić kleszcza w torbie Ziploc (torebka strunowa – przyp. red.) i zabrać go ze sobą na pogotowie – kontynuuje matka dziewczynki.

Diagnoza? Paraliż kleszczowy!

Jessica Griffin po znalezieniu kleszcza na głowie swojej pięcioletniej córeczki pospieszyła z dzieckiem na pogotowie. Tam po wykonaniu niezbędnych badań stwierdzono, że Kailyn cierpi na paraliż kleszczowy wywołany neurotoksyną znalezioną w ślinie pajęczaka.

Okazuje się, że mała Kailyn miała dużo szczęścia. Lekarze zapewnili jej rodziców, że po usunięciu kleszcza objawy paraliżu powinny ustąpić w ciągu 12-24 godzin – tak też się stało.

Choć Kailyn Kirk odzyskała sprawność, to jej mama postanowiła podzielić się tą historią, by uświadomić innych, jak poważne w skutkach może być ukąszenie przez kleszcza. Jessica Griffin zachęca rodziców do częstego i dokładnego badania skóry swoich dzieci. Wczesne odkrycie i pozbycie się kleszcza może zapobiec zarażeniu się dziecka jedną z groźnych chorób przenoszonych przez te pajęczaki.

Czym jest paraliż kleszczowy?

Paraliż kleszczowy występuje, gdy neurotoksyna zostanie przeniesiona ze śliny kleszcza na gospodarza. W ślinie części kleszczy występuje bardzo silna neurotoksyna, która powoduje porażenie nerwowo-mięśniowe klatki piersiowej, tzw. paraliż kleszczowy. Jeśli kleszcza nie usunie się odpowiednio szybko, może dojść nawet do uduszenia.

Neurotoksyny mogące powodować paraliż wydzielane są przez samice kleszczy występujących głównie w Ameryce Północnej oraz na wschodnim wybrzeżu Australii. W Europie zachorowania zdarzają się wyjątkowo rzadko, choć na Starym Kontynencie, w tym również w Polsce, znajduje się sześć gatunków kleszczy, które mogą powodować tę chorobę.

Szczególnie niebezpieczne mogą być przypadki paraliżu kleszczowego u dzieci i osób starszych, zwłaszcza gdy kleszcz zaatakuje okolicę szyi lub głowy.

Objawy pojawiają się po 4-7 dniach od momentu, aż kleszcz zacznie się pożywiać. Początkowo może pojawić się zmęczenie, drętwienie nóg i bóle mięśni. Paraliż szybko się rozwija, zaczynając od kończyn dolnych i postępując w górę. Jeśli kleszcz nie zostanie w porę usunięty, może nastąpić paraliż języka i twarzy.

Po wystąpieniu objawów należy szybko zgłosić się do lekarza. Jeżeli nie podejmie się leczenia, toksyna może uniemożliwić oddychanie, w konsekwencji prowadząc do śmierci.

Szybkie usunięcie kleszcza gwarantuje zazwyczaj pełne wyzdrowienie. Objawy paraliżu powinny ustępować w ciągu 12-24 godzin.

Zobacz także:

Zobacz także

Źródło: dailymail.co.uk; abc7news.com