Zamknij

Lekarz o kondycji psychicznej dzieci: "Pandemia się skończy, lęki zostaną"

07.06.2021
Aktualizacja: 07.06.2021 15:07
Pandemia a psychika dzieci
fot. Shuuterstock

Wyjście z domu będzie trudne - ostrzega rodziców dr Magdalena Krajewska. I ujawnia, z jakimi problemami zgłaszają się do niej dzieci na Instagramie.

Rok pandemii zrobił swoje. "Konsekwencje psychiczne, fizyczne i społeczne z nami zostaną" - nie ma złudzeń dr Magdalena Krajewska, lekarz rodzinny, znana szerzej jako Instalekarz.

Wpływ pandemii na samopoczucie dzieci

Instalekarz dr Magdalena Krajewska była gościem Michała Figurskiego w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET" poświęconej akcji społecznej #razemzawszelepiej.

- Po komentarzach widzę duży problem, który teraz jest z pogorszeniem zdrowia psychicznego dzieci. Zadają pytania na temat leków, uzależnień - mówiła pani doktor.

Na pytanie, kto najbardziej "oberwał" w trakcie epidemii, odpowiedź jest prosta: najstarsze dzieci. "Przedszkolaki spędzają czas głównie z rodzicami. Później w rozwoju dziecka bardzo ważny jest kontakt z rówieśnikami: rywalizacja, dawanie sobie rady ze stresem" - podkreśliła dr Magdalena Krajewska.

Ekspert zauważyła, że wizyta w przychodni zdrowia psychicznego z nastolatkiem odbywa się przy rodzicach. Dziecko boi się mówić, zazwyczaj to rodzic opisuje problem. A w internecie jest łatwiej.

- Bardzo nie lubię, jak przychodzi rodzic i mówi, jeszcze przy dziecku: "Moje dziecko potrzebuje psychologa". A często to rodzic musi sięgnąć po pomoc, jak dawać sobie radę z agresją, jak reagować, coś zmienić w swoim podejściu - zauważyła Instalekarz.

Podkreśliła też, że psychika ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. "Przychodzą rodzice i mówią, że dziecko jest przemęczone, że boli je brzuch. Okazuje się, że boli, bo dziecko przeżywa nauczanie zdalne albo jest zmęczone, bo nie wychodzi na słońce, nie ma aktywności fizycznej" - mówiła dr Magdalena Krajewska.

Posłuchaj podcastu