Zamknij

PIMS: wysypka. Objawy skórne, które mogą wskazywać na PIMS

20.01.2022
Aktualizacja: 20.01.2022 14:37
Wysypka u dziecka
fot. Shutterstock

PIMS ma wiele objawów, które nie muszą występować u dziecka w tym samym czasie. U niektórych dzieci pojawia się gorączka, ból głowy, biegunka, u innych PIMS objawia się wysypką i innymi zmianami skórnymi. Warto znać objawy PIMS, bo choroba ta szybko się rozwija i może zagrażać najmłodszym. Jak rozpoznać wysypkę PIMS? Wyjaśniamy.

Chociaż dzieci chorują na COVID-19 rzadziej i przechodzą zakażenie koronawirusem lżej, niż dorośli, to w ich przypadku istnieje ryzyko rozwoju PIMS, czyli wieloukładowego zespołu zapalnego. 

To choroba bardzo poważna, która nie występowała przed epidemią SARS-CoV-2. Jej przyczyną jest reakcja immunologiczna na COVID-19, pojawiająca się po 2–4 tygodniach od zakażenia. Występuje również wtedy, gdy zakażenie było bezobjawowe.

PIMS charakteryzuje nasilony zespół objawów pochodzących ze strony układu pokarmowego, nerwowego, oddechowego, krążenia, a także skóry.

Do objawów PIMS zalicza się: ból brzucha, głowy, karku, biegunkę, wymioty, osłabienie, powiększone węzły chłonne, zapalenie spojówek, a także objawy widoczne na skórze.

PIMS: wysypka i inne objawy skórne.  Na co zwrócić uwagę?

Jednym z objawów PIMS jest wysypka, która może występować w różnych okolicach ciała i może różnie wyglądać. Zazwyczaj są to różowe plamy, czasem przypominają pierścienie.

Charakterystycznym objawem PIMS są zmiany na języku, który staje się żywoczerwony, a na jego powierzchni pojawiają się drobne krostki (przypominające powierzchnię truskawki). Dzieci chore na PIMS mają też często czerwone, spierzchnięte ustami wyglądające jak oblizywane na mrozie.

Na PIMS mogą również wskazywać obrzęki dłoni i stóp.

Warto wiedzieć

Podejrzenie PIMS - co robić?

Podejrzenie PIMS u dziecka powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, a chore dziecko powinno trafić pod opiekę specjalistów. PIMS wymaga hospitalizacji, ponieważ stan dziecka może się gwałtownie pogorszyć, mogą też wystąpić groźne dla zdrowia i życia powikłania. Ponadto chorobę leczy się specjalistycznymi lekami podawanymi w szpitalu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pacjent.gov.pl; mp.pl