Zamknij

Ostre zapalenie wątroby atakuje coraz więcej małych dzieci. WHO ostrzega

20.04.2022 09:02
Ostre zapalenie wątroby atakuje dzieci: alarm WHO
fot. Shutterstock

WHO apeluje: choroba wątroby o nieznanym pochodzeniu dotyka coraz więcej dzieci poniżej 10 roku życia. Jakie objawy u dziecka powinny nas zaniepokoić?

  1. Wirusowe zapalenie wątroby: co to za choroba?
  2. Nowa choroba to powikłanie po COVID-19?
  3. Zapalenie wątroby u dziecka: LISTA alarmujących objawów

W Wielkiej Brytanii zaobserwowano gwałtowny wzrost zachorowań na zapalenie wątroby wśród dzieci. Lekarze cały czas szukają przyczyn choroby. Specjaliści proszą rodziców o zachowanie czujnośći i zgłaszanie się do lekarza w przypadku pojawienia się u dziecka charakterystycznych dolegliwości.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) próbuje utalić przyczyny nagłego wzrostu zachorowań wśród najmłodszych. W ciągu ostatnich czterech miesięcy groźny stan zapalny odnotowano u 49 dzieci. 5 kwietnia WHO poinformowała o kolejnych 10 przypadkach ostrego zapalenia wątroby u dzieci w Szkocji. Choroba pojawiła się także w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Hiszpanii. Niestety, nie wiadomo, co prowadzi do ostrego zapalenia wątroby u dzieci.

Wirusowe zapalenie wątroby: co to za choroba?

Wirusowe zapalenie wątroby to różne choroby wywoływane przez wirusy powodujące zapalenie wątroby. Niestety, leczenie wirusowego zapalenia wątroby nie zawsze jest możliwe. Przed WZW A i WZW B można się zaszczepić. W Polsce problemem jest WZW typu C, na które nie ma szczepionki. Wirusowe zapalenie wątroby potocznie kojarzymy z żółtaczką, choć zażółcenie oczu czy skóry to jeden z objawów występujących w przebiegu chorób wątroby.
Wśród przyczyn wirusowego zapalenia wątroby u dorosłych wymienia się nadużywanie alkoholu, nieprawidłową dietę i zakażenie wirusami HCV czy HBV. Stan zapalny może być spowodowany równ ież wadami metabolizmu, zaburzeniami krążenia czy chorobami o podłożu autoimmunologicznym. Do zapalenia wątroby prowadzi spożywanie niektórych leków czy substancji toksycznych. U dzieci najczęstszą przyczyną jest infekcja wirusowa. Niestety, w przypadku obecnej serii zachorowań wykluczono patogeny, które zwykle odpowiadają za rozwój zapalenia wątroby.
– Łagodne zapalenie wątroby jest bardzo powszechne u dzieci w następstwie różnych infekcji wirusowych, ale to, co obserwujemy obecnie, jest zupełnie inne. U dzieci obserwuje się ostre zapalenie, w kilku przypadkach prowadzące do niewydolności wątroby i wymagające przeszczepu – powiedział prof. Graham Cooke z Imperial College London.
Większość hospitalizowanych dzieci wcześniej nie miała problemów zdrowotnych, które mogłyby wywoływać zapalenie wątroby.

Nowa choroba to powikłanie po COVID-19?

Nowe badania laboratoryjne wykluczyły wirusy, które powodują zapalenie wątroby typu A,B, C,D i E. W kilku przypadkach potwierdzono wirus SARS-CoV-2 i/lub adenowirusy. Eksperci nadal szukają głównej przyczyny ostrego zapalenia wątroby wśród dzieci. Pojawiły się spekulacje, że zapalenie wątroby może być jednym z powikłań po COVID-19, jednak nadal trwają badania na ten temat.

Zapalenie wątroby u dziecka: LISTA alarmujących objawów

Ze względu na niezbadane pochodzenie choroby, bardzo ważne jest obserwowanie dziecka. Według UKHSA, objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, to:

  • ciemny kolor moczu
  • nagła utrata apetytu
  • zmęczenie
  • stolec o szarym zabarwieniu
  • żółte oczy i skóra
  • swędzenie skóry
  • bóle stawów

Tego typu objawy powinny skłonić rodziców do wizyty u lekarza, bez względu na to, czy dziecko było szczepione przeciw WZW.

Źródło: gov.uk, who.int, newscientist.com