Zamknij

Oparzenia u dzieci - jak udzielić pierwszej pomocy?

07.06.2018
Aktualizacja: 05.11.2020 16:07

Oparzenia skóry są jednymi z najczęstszych wypadków, jakim ulegają dzieci do 4. roku życia. Mogą się one oparzyć ściągając ze stołu gorące napoje, dotykając rozgrzanego żelazka lub - co zdarza się czasem - dotykając rozgrzanych elementów na placach zabaw (kilka lat temu głośno było o przypadku poparzenia skóry u dziecka, które usiadło na metalowym elemencie dekoracyjnym fontanny). Oparzeniem skóry - o czym warto pamiętać - jest też poparzenie słoneczne.

Oparzenia u dzieci - jak udzielić pierwszej pomocy?
fot. ---

Zadaniem każdego rodzica i opiekuna jest ostrzec dziecko przed niebezpieczeństwem. Niestety maluchy zwykle nie rozumieją znaczenia słowa "gorące" - poznają je dopiero wtedy, dotkną rozgrzany przedmiot. Kończy się to jednak bólem i poparzoną skórą.

Jakie są stopnie oparzenia?

Wyróżniamy trzy stopnie oparzenia

- Oparzenie I stopnia - mamy z nim do czynienia, gdy na skórze pojawia się zaczerwienienie, uszkodzenie skóry obejmuje tylko naskórek, czyli zewnętrzną warstwę skóry). Takie zmiany szybko się goją i nie ma po nich żadnego śladu. Oczywiście takiemu poparzeniu towarzyszy ból, ale dziecko dość szybko o nim zapomina.

- Oparzenie II stopnia - to jest poparzenie, które uszkadza nie tylko naskórek, ale również leżące pod nim naczynia krwionośne skóry. W miejscu oparzenia pojawia się rumień z pęcherzykami z surowiczym płynem. Taka zmiana goi sie przez kilka tygodni, a dziecko może odczuwać ból przez kilka dni (aż do wygojenia ran).

- Oparzenie III stopnia - mamy z nim do czynienia, gdy pod wpływem bardzo wysokiej temperatury uszkodzeniu ulega cała skóra aż do tkanki podskórnej. Skóra ulega martwicy, a proces chorobowy może niekiedy objąć mięśnie i kości. Takie zmiany goją się bardzo wolno i wymagają skomplikowanego leczenia. Zwykle powstaje po nich ślad w postaci blizny.

Ważne! Dzieci mają cieńszą skórę niż dorośli i dlatego doznają głębszych uszkodzeń przy tej samej ekspozycji na energię cieplną.

Reguła 9, czyli ocena powierzchni poparzenia

Aby ocenić powierzchnię poparzenia, bierze się też pod uwagę obszar uszkodzenia skóry. Stosuje się tu tzw. regułę 9. Dotyczy ona głównie osób dorosłych, ale stosuje się ją również u dzieci.

Reguła 9 polega na podziale całego ciała na odpowiednie obszary stanowiące 9 proc. jego całkowitej powierzchni. U osoby dorosłej na przykład wygląda to tak:

  • głowa = 9%,
  • ręka = 9%,
  • noga = 9%
  • tułów = 18%,
  • narządy płciowe (krocze) = 1%.

U dzieci ten podział jest trochę inny - niektóre części ciała mają wyższy udział procentowy, np. głowa 18% czy noga 14%.

Ważne! O ciężkim poparzeniu mówimy, gdy uszkodzeniu uległo więcej niż 10% powierzchni ciała dziecka. To jest bardzo niebezpieczna sytuacja dla dziecka, bo martwicze tkanki zatruwają organizm toksynami, a rana stanowi bramę dla niebezpiecznych drobnoustrojów (np. bakterii). Dlatego, jeśli twoje dziecko oparzyło twarz, szyję, okolice krocza lub stóp, niezależnie od stopnia oparzenia, podaj mu środek przeciwbólowy i zawieź do lekarza.  

Jak udzielić pierwszej pomocy przy poparzeniu?

W przypadku oparzenia I stopnia wystarczy polać poparzone miejsce zimną wodą - najlepiej pod strumieniem zimnej wody i tak trzymać przez kilkanaście minut. To złagodzi ból i zmniejszy obrzęk. Można też dziecku podać środek przeciwbólowy.

W przypadku poparzenia II stopnia bezwzględnie należy je pokazać lekarzowi. Czasem groźne głębokie rany nie są aż tak bolesne, przez co usypiają naszą czujność. Zanim jednak do niego dotrzemy pierwsza pomoc zależy od kilku czynników. Jeśli poparzenie jest w miejscu przykrytym ubraniem, należy je bardzo delikatnie odsłonić, by nie uszkodzić jeszcze bardziej skóry i spróbować schłodzić skórę zimną wodą, to zmniejszy ból i zminimalizuje opuchliznę. Następnie ranę należy przykryć jałową gazą i zabezpieczyć opatrunek, by dziecko go nie dotykało. Jeśli jednak ubranie mocno przylega, nie można go zrywać, a jedynie obciąć wokół rany. W obu przypadkach trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza (lub wezwać pogotowie).

Ważne! Jadąc z dzieckiem do szpitala pamiętaj o książeczce zdrowia z aktualnym wpisem o szczepieniu przeciw tężcowi!

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: "Choroby wieku dziecięcego", Joanna Tylżanowska Kisiel, Wydawnictwo Septem

-----------------

zdrowie.radiozet.pl/ mk