Zamknij

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – jakie wybrać?

Alicja Bartosiak
20.08.2021
Aktualizacja: 20.08.2021 11:40
Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – jakie wybrać?
fot. Shutterstock

Długotrwałe wystawianie oczu na szkodliwe działanie promieni słonecznych zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia spojówek i uszkodzeń siatkówki u dziecka. Może również prowadzić do zaćmy w późniejszym wieku. Dlatego warto od najmłodszych lat  przyzwyczajać dziecko do noszenia okularów przeciwsłonecznych. Jak wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Oczy dzieci kształtują się przez wiele lat. Zanim soczewka oka w pełni dojrzeje, jest przezroczysta, co sprawia, że dociera do niej szkodliwe promieniowanie UV.
Okulary przeciwsłoneczne to jeden z najważniejszych elementów ochrony przed słońcem – ich noszenie zaleca się już niemowlakom! Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli okularów przeciwsłonecznych dla najmłodszych, jednak szukając tych najlepszych, powinniśmy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka.

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – na co musisz zwrócić uwagę?

Główną cechą okularów dla dziecka powinna być skuteczna ochrona przed szkodliwym promieniowaniem. Dlatego nie warto kupować okularów niesprawdzonych marek, tylko dlatego, że ładnie wyglądają i podobają się maluchowi. Okulary z niesprawdzonego źródła mogą mieć szkodliwy wpływ na narząd wzroku.

O czym warto pamiętać, szukając okularów dla dziecka:

  • Unikaj ciemnych szkieł –  zbyt ciemne szkła spowodują, że noszenie okularów będzie męczące dla dziecka. W naszej szerokości geograficznej wystarczą szkła o kategorii 3 (przepuszczają one 80 % światła).
  • Zwróć uwagę na oprawki – dzieci poniżej trzeciego roku życia powinny nosić okulary z gumowymi oprawkami, które nie powodują ucisku w okolicy uszu. Są wygodne i możemy swobodnie regulować ich rozmiar.
  • Wybieraj okulary z filtrem UV – jak poznać, czy okulary chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC? Na okularach kupionych w sprawdzonym miejscu powinna znajdować się taka informacja. Zazwyczaj jest to naklejka z napisem „UV 400”. Oznacza to, że filtr znajdujący sie w okularach blokuje promienie świetlne o długości 400 nanometrów Pamiętajmy, że okulary, które jej nie posiadają, w żaden sposób nie chronią przed słońcem.
  • Sprawdź klasę optyczną – okulary powinny posiadać klasę optyczną 1, która nie zniekształca obrazu.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – z polaryzacją czy bez?

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka powinny posiadać polaryzację. Polega ona na zapewnieniu ochrony przed odbijaniem się promieni słonecznych na różnych powierzchniach (m.in. w wodzie czy śniegu). Redukowanie refleksów świetlnych poprawia kontrast i ułatwia widzenie.

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – gdzie kupić?

Okulary przeciwsłoneczne dostępne w popularnych sieciówkach są ładne, ale nie spełniają podstawowych funkcji. Pamiętajmy, że głównym zadaniem okularów dla malucha ma być ochrona oczu, które jeszcze się rozwijają, dlatego są bardzo podatne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Kupujmy okulary w sprawdzonych salonach optycznych, gdzie możemy liczyć na profesjonalną poradę i możliwość wyboru okularów dostosowanych do wieku i potrzeb dziecka.

Jeżeli nie wiemy, jaki salon wybrać, warto skonsultować decyzję z okulistą lub optykiem, którzy wskażą nam listę odpowiednich miejsc.

Źródło: Heidi Murkoff, Sharon Mazel, Drugi i trzeci rok życia dziecka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2013 / dziecisawazne.pl/rodzicowo.pl