Zamknij

Miesiączka po porodzie. Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie?

Redakcja
25.04.2019
Aktualizacja: 05.12.2020 22:35
Miesiączka
fot. Shutterstock

Okres po porodzie powraca w różnym tempie. Niektóre kobiety mają pierwszą miesiączkę już po kilku tygodniach od porodu, inne czekają kilka miesięcy, a czasami potrzeba nawet roku, by powróciła menstruacja. Od czego to zależy? Głównie od sposobu karmienia dziecka. Wyjaśniamy, kiedy może pojawić się pierwszy okres po porodzie.

Miesiączka po porodzie może pojawić się już po 5. tygodniach od urodzenia dziecka, ale niektóre kobiety muszą czekać na nią rok. Żaden z tych terminów nie powinien budzić niepokoju. Termin wystąpienia pierwszego okresu po porodzie uzależniony jest głównie od wyboru sposobu karmienia dziecka. Co jeszcze ma na to wpływ?

Okres po porodzie a pierwsze krwawienie

Na początku warto wyjaśnić, że krwawienie, które występuje chwilę po porodzie (zarówno naturalnym jak i cesarskim cięciu), nie jest menstruacją. To są tzw. odchody połogowe.

W trakcie porodu macica wykonuje ogromną pracę. Wymaga to odpowiedniej regeneracji, zagojenia, a następnie obkurczenia. W wydzielinie często mylonej z miesiączką znajduje się śluz, krew oraz resztki błon płodowych z macicy. Odchody połogowe mają krwisty kolor, dopiero później pojawiają się skrzepy. Wydzielina na sam koniec może być brązowa lub różowa.

Połóg może trwać do dwóch miesięcy po porodzie. Oczyszczanie macicy trwa krócej u matek, które naturalnie karmią piersią i są w większym ruchu.

Oczyszczanie macicy jest więc procesem łudząco podobnym do obfitej i długiej miesiączki. W tym czasie zaleca się korzystanie ze specjalnych podkładów poporodowych lub bawełnianych podpasek.

Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie?

Niestety na to pytanie nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. U niektórych świeżo upieczonych mam, okres pojawia się już po kilku tygodniach, niektóre panie mogą na niego czekać nawet rok.

Wiadomo jednak, że na pojawienie się miesiączki wypływ ma sposób, w jaki karmione jest dziecko. W trakcie karmienia piersią, w organizmie kobiety wytwarzana jest w większych ilościach prolaktyna – jest to hormon, który hamuje owulację. Dlatego też mamy, które karmią naturalnie, nie mają miesiączki przez wiele miesięcy.

Analogicznie dzieje się w przypadku kobiet, które zdecydują się na karmienie swojego dziecka mlekiem modyfikowanym. Te panie mogą spodziewać się miesiączki już po około 5-6 tygodniach od porodu.

Nieregularne miesiączki po porodzie

Kiedy kolejne miesiączki (po wystąpieniu pierwszej od czasu porodu) nie przychodzą w terminie, nie oznacza to kolejnej ciąży. Pierwsze miesiączki po porodzie bardzo często nie są regularne. Badania należy wykonać wtedy, gdy cykl miesiączkowy po upływie 6 miesięcy od pierwszego okresu nadal jest nieregularny.

Okres po porodzie a antykoncepcja

W okresie karmienia piersią, gdy w organizmie produkowana jest prolaktyna i dziecko nie jest karmione innymi płynami, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nie jest wysokie. Jednak należy pamiętać, że taka opcja nie jest wykluczona. Szczególnie wtedy, gdy maleństwo raz na jakiś czas dostaje mleko modyfikowane lub nie jest karmione wystarczająco często, czyli minimum osiem razy na 24 godziny, a także wtedy, gdy jego codzienny jadłospis jest rozszerzany. W takich przypadkach produkcja prolaktyny jest zaburzona.

Mitem jest więc twierdzenie, że dopóki kobieta karmi piersią lub nie ma miesiączki, nie może zajść w ciążę. W większości przypadków najpierw dochodzi do owulacji, a następnie do miesiączki.

W przypadku gdy kobieta nie planuje kolejnego dziecka w tym czasie, powinna zadbać o odpowiednią antykoncepcję. Kobietom karmiącym piersią zaleca się stosowanie prezerwatyw lub specjalnych tabletek antykoncepcyjnych przeznaczonych dla matek karmiących piersią.