Rysunki 4-latków mogą zdradzić poziom ich inteligencji w wieku 14 lat

Monika Piorun
24.03.2017 16:14
Rysunki 4-latków mogą zdradzić poziom ich inteligencji w wieku 14 lat
fot. Obrazki 4-latków mogą zdradzać ich poziom inteligencji w wieku 14 lat

Psychologom z King's College London udało się odkryć zaskakujący związek pomiędzy malowaniem obrazków przez kilkuletnie dzieci a rozwojem ich inteligencji dekadę później. 

Jest taki moment w życiu każdego małego człowieka, kiedy zaczyna rozumieć mechanizm działania kredek, mazaków, pisaków i farb. Większość rodziców musi się wtedy uzbroić w cierpliwość i ze stoickim spokojem znosić to, że ich syn lub córka niemal każdego dnia starają się "znaczyć teren".

Zobacz także

Maluchom przestają wystarczać zwykłe białe kartki i biorą się za ozdabianie świeżo wymalowanych ścian, nowych mebli lub wszystkiego, co znajdzie się w ich otoczeniu i da się dokładnie zamalować.

Nie warto jednak karcić każdego "przyszłego Picassa" za to, że stara się dać upust wenie twórczej. Okazuje się, że im lepiej dzieci będą potrafiły odtworzyć na rysunkach to, co widzą w swoim otoczeniu, tym mają większe szanse na to, że w przyszłości będą inteligentniejsze niż rówieśnicy, którym malowanie w pierwszych latach życia sprawiało sporo problemów.

Dr Rosalyn Arden z Instytutu Psychiatrii King's College London udowodniła, że można znaleźć związek pomiędzy rysunkami wykonywanymi przez czteroletnie dzieci a wskaźnikiem ich inteligencji w wieku 14 lat. Do tych wniosków udało się jej dojść po kompleksowych badaniach ponad 7 tys. par bliźniąt jedno- i dwujajowych.

Pokaż mi, co rysujesz, a powiem Ci...

Maluchy badano za pomocą standardowego testu opracowanego już w 1920 roku. Jego wyniki wiązano do tej pory tylko z tym, jak rozwijają się kilkuletnie dzieci. Okazuje się jednak, że na jego podstawie można określić, jak bardzo inteligentne będą maluchy w następnej dekadzie życia, a nawet czy uda się im osiągać wysokie wyniki w nauce. 

Zobacz także

Test polega na analizie szczegółów, które uda się czterolatkom odtworzyć w swoich pracach przedstawiających dowolne postaci (np. inne dzieci). Maluchy, które mają prawidłowo rozwinięty zmysł obserwacji, są świadome tego, że wizerunki namalowanych przez nich osób powinny mieć ręce, nogi, twarz czy włosy. To, w jaki sposób je zaznaczą jest nieistotne.

Nawet jeśli dzieci są jeszcze nieporadne w trzymaniu kredek czy mazaków, to jeśli tylko są w stanie zauważyć to, co wydaje się im istotne i przenieść to na papier, mają większe szanse na to, że w przyszłości ich zdolności poznawcze jeszcze bardziej ewoluują.

Wyniki testu zależą od tego, jak dokładnie dzieciom uda się odtworzyć wizerunek postaci (za który przyznawane są im punkty) a także od rezultatów badania ich inteligencji werbalnej i niewerbalnej. 

Bliźnięta wybrano do badania ze względu na to, by określić, jakim stopniu na rozwój inteligencji wpływają czynniki genetyczne. Okazało się, że największe podobieństwa można było znaleźć pomiędzy rysunkami bliźniąt jednojajowych. Jak podkreślają naukowcy, nie są oni w stanie wyjaśnić, w jaki sposób geny wpływają w tym przypadku na dziedziczenie zdolności do odtwarzania szczegółów na rysunku.

Dla badaczy z King's College London najbardziej zaskakujące okazało się jednak to, że udało się znaleźć związek pomiędzy wynikami testów czterolatków a ich wskaźnikiem inteligencji 10 lat później.

- Do tej pory test polegający na analizie rysunków postaci namalowanych

przez czteroletnie dzieci wiązano tylko z ich inteligencją w pierwszych

latach życia. Okazuje się jednak, że jego wyniki można skorelować

również z ich IQ także dekadę później, w wieku 14 lat - wyjaśnia dr Arden.

Dzieci, które w wieku 4 lat zdobywały wysokie noty dzięki umiejętności odtwarzania szczegółowych wizerunków postaci, okazywały się nie tylko lepiej rozwinięte umysłowo w pierwszych latach życia, ale także dekadę później. Czternastolatkowie, którym dobrze poszły testy we wczesnym dzieciństwie, lepiej radzili sobie w nauce i osiągali wyższe wyniki według standardowych badań na inteligencję. 

Mózg myśli obrazami

MÓZG
fot. Elisa Riva, pixaby.com, CC0 Public domain

Wpływ na rozwój IQ ma wiele różnych czynników - zarówno tych, które dziedziczymy po naszych przodkach, jak i tych, które nabywamy poprzez proces wychowywania i socjalizacji, ale już w dzieciństwie możemy przejawiać zdolność do zauważania większej lub mniejszej ilości szczegółów, co może świadczyć o tym, że w przyszłości będziemy mieć większe szanse na dalszy rozwój naszej inteligencji - wynika z badań dr Rosalyn Arden.

Zdaniem psycholożki malowanie obrazów należy do najbardziej pierwotnych zachowań człowieka. Zdolność ta wykształciła się wśród przedstawicieli naszego gatunku już 15 tys. lat temu dając szansę na przechowywanie informacji niezbędnych do dalszego rozwoju cywilizacji. Umiejętność odtwarzania kształtów i figur odróżnia nas od zwierząt i podobnie jak pismo umożliwia rozwój nasz rozwój naszych zdolności umysłowych oraz inteligencji.

źródło: Science Daily

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π