Zamknij

Objawy wszawicy. Jak rozpoznać wszy na głowie? Jak leczyć?

01.09.2022
Aktualizacja: 01.09.2022 13:15

Wszawica to wciąż tak samo wstydliwa choroba, jak powszechna, zwłaszcza wśród dzieci, bo to między nimi najłatwiej się szerzy. Nie ogranicza jej jednak ani środowisko, ani status materialny. Jak rozpoznać, że dziecko (lub inna osoba) ma wszy?

Objawy wszawicy - jak leczyć chorobę?
fot. Schutterstock
  1. Czym jest wszawica?
  2. Jakie są objawy wszawicy?
  3. Jak leczy się wszawicę?

Wszawica najłatwiej szerzy się wśród dzieci: w przedszkolach, szkołach czy na obozach i koloniach – sprzyja temu sposób, w jaki najmłodsi funkcjonują na co dzień. Dzieci często pożyczają sobie ozdoby do włosów, akcesoria do czesania czy czapki. To zakażenie pasożytnicze, które jest chorobą skupisk ludzkich, nie wynika z braku higieny. Może więc wystąpić w każdym środowisku, niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny.

Czym jest wszawica?

Wszawica (inaczej pedikuloza) to infekcja pasożytnicza wywołana przez wesz głowową. Nie jest chorobą skóry. Pasożyty te, mające wielkość 2-4 mm, pasożytują na skórze człowieka, żywiąc się krwią. Choroba występuje głównie u dzieci – ze względu na to, że łatwo się przenosi w zbiorowiskach, jakimi są przedszkola i szkoły. W tej grupie wiekowej najczęściej jest to postać głowowa – równocześnie na głowie dziecka może przebywać średnio 10-20 dorosłych osobników. Bytują blisko powierzchni skóry, najczęściej w okolicy skroniowej i potylicznej. Warto pamiętać, że zwierzęta domowe nie przenoszą zakażenia.

Jakie są objawy wszawicy?

Wszawica może przebiegać bezobjawowo przez długi czas. Objawy obecności wszy wynikają z reakcji alergicznej organizmu człowieka na ślinę i odchody wszy.

Objawy wszawicy to:

  • uporczywy świąd skóry głowy
  • strupki i ranki na skórze głowy
  • mimowolne drapanie się
  • uczucie poruszania się czegoś po włosach
  • obecność gnid, czyli jaj wszy.

Konsekwencją drapania się jest uszkodzenie skóry głowy, które może prowadzi do stanów zapalnych i otwiera drogę do zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych skóry głowy.

Jak leczy się wszawicę?

Leczenie wszawicy nie jest skomplikowane. Najskuteczniejsze jest zastosowanie specjalnego preparatu zwalczającego wszy, który jest dostępny w aptece. Może on mieć postać lotionu, żelu, szamponu lub kremu. Preparaty zawierają różne substancje zwalczające wszy – niektóre mają działanie neurtoksyczne na te pasożyty, inne rozpuszczają ich woskowy szkielet, prowadząc do ich śmierci, jeszcze inne powodują zablokowanie ich układu oddechowego i uduszenie. Preparat należy dobrać do wieku dziecka – nie każdy nadaje się dla najmłodszych.

Dostępne są też ziołowe leki na wszy zawierające m.in. wrotycz, piołun, kwas octowy, bertram, ale mają mniejszą skuteczność niż preparaty chemiczne.

Poza preparatem na włosy zalecane jest regularne wyczesywanie z włosów gnid (nie wszystkie preparaty działają na gnidy) za pomocą specjalnego grzebienia o gęstych ząbkach. Trzeba to zrobić zwłaszcza po użyciu preparatu na wszy. Obcięcie włosów nie jest konieczne, choć ułatwia wyczesywanie jaj. Aby odkleić je od włosów, warto użyć roztworu octu (łyżka stołowa octu na pół litra wody), który rozpuszcza substancję przytwierdzającą gnidy do włosa.

Źródło: GIS / Doz.pl