Zamknij

Umrzeć ze śmiechu. Balony z podtlenkiem azotu mogą powodować uduszenie

21.05.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 01:27
Podtlenek azotu
fot. Shutterstock

Jeśli z plecaka nastolatka wypadł dziwny nabój, bądź czujny. Prawdopodobnie jest to zbiornik z podtlenkiem azotu, służący do napełniania "nitro balonów". Wdychanie gazu powoduje chwilowy haj, ale tego typu zabawa może skończyć się tragicznie! 

Podtlenek azotu stosowany jest w medycynie - jako środek znieczulający, w gastronomii - do produkcji bitej śmietany, w branży eventowej - do wypełniania balonów, a przez młodzież - jako tani środek narkotyczny. W Anglii i Walii jest już drugim, po marihuanie, środkiem odurzającym. W związku z narastającą skalą problemu, lekarze z brytyjskiego Royal College of Nurses zdecydowali się wydać specjalnie ostrzeżenie.

RCN podaje: jedna na 11 młodych osób w wieku 16-24 lat narkotyzuje się "nitro balonami", a w latach 2006-2012 z powodu zatrucia podtlenkiem azotu odnotowano aż 17 zgonów!

- Rodzice nastolatków znają zagrożenia związane z marihuaną i dopalaczami, ale jeśli zapytasz ich o podtlenek azotu, któż z nich odpowie? - pytał retorycznie w rozmowie z BBC Stuart McKenzie z Royal College of Nurses.

Ekspert ostrzega, że narkotyzowanie się "nitro balonami" może powodować utratę przytomności oraz uduszenie. Ma także działanie uzależniające.

"Jeśli w naszym towarzystwie ktoś źle się poczuł po zaciąganiu się balonami z podtlenkiem azotu, ułóżmy go w bezpiecznej pozycji na boku i wezwijmy pogotowie" - instruuje RCN.

Źródło: bbc.com