Zamknij

Niewysypianie się może prowadzić do zmian w mózgu dziecka. Jakie są objawy?

08.08.2022 10:14

Naukowcy przebadali dzieci w wieku szkolnym i ustalili, że młodzi ochotnicy, którzy regularnie byli niewyspani, mieli problemy z pamięcią, zachowaniem, inteligencją. Badacze potwierdzili, że u dzieci z niedoborami snu, może dochodzić do trwałych zmian w mózgu. Ile powinno spać dziecko? 

Śpiący chłopiec
fot. Shutterstock

Zespół badawczy z University of Maryland przeanalizował dane na temat snu 8300 dzieci w wieku 9-10 lat, uczestniczących w projekcie badawczym Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD). Ufundowane przez National Institutes of Health badanie jest największym długofalowym projektem zajmującym się rozwojem mózgu u dzieci w USA. Objęło ono m.in. historię medyczną, obrazy MRI mózgów oraz ankiety wypełniane przez dzieci i ich rodziców.

- Odkryliśmy, że dzieci, które nie miały odpowiedniej ilości snu - spały krócej, niż 9 godzin w ciągu nocy, na początku badania - miały mniej istoty szarej w niektórych partiach mózgu, związanych z koncentracją, pamięcią i kontrolą zachowań, niż te, które miały zdrowe nawyki dotyczące snu - mówi dr Ze Wang, autor analizy. - Różnice te utrzymywały się jeszcze przez dwa lata. To niepokojący wynik, który sugeruje długofalowe, negatywne skutki niedoboru snu - dodał naukowiec.

Dalsze obserwacje dzieci ujawniły kolejne zależności. Jak się okazało, te, które spały wystarczająco dużo w ciągu kolejnych dwóch lat naturalnie potrzebowały coraz mniej snu. Przy niedoborach takiej ewolucji badacze nie zauważyli.

Naukowcy wzięli pod uwagę różnorodne czynniki towarzyszące, takie jak status społeczno-ekonomiczny, płeć czy postęp rozwoju fizycznego. - Staraliśmy się porównać obie grupy tak dokładnie, jak to tylko możliwe, aby móc możliwie w pełni zrozumieć długofalowy wpływ zbyt małej ilości snu na dziecięcy mózg - podkreśla dr. Wang.

- W trakcie pełnego różnych wydarzeń dzieciństwa, przy dniach wypełnionych lekcjami i innymi zajęciami, sen czasami może być zaniedbywany. Teraz widzimy, jak szkodliwe może to być dla rozwoju dziecka - powiedział prof. E. Albert Reece, dziekan University of Maryland School of Medicine.

Naukowcy zaznaczają jednak, że potrzebne są dodatkowe badania, które mogłyby potwierdzić odkrycie. Wyniki badania zostały opublikowane na łamach "The Lancet Child & Adolescent Health".

Warto wiedzieć

Ile godzin snu potrzebują dzieci?

Jak zaleca American Academy of Sleep Medicine, dzieci w wieku od 6 do 12 lat potrzebują od 9 aż do 12 godzin snu w ciągu nocy. Eksperci z American Academy of Pediatrics zachęcają rodziców do wyrabiania u dzieci odpowiednich przyzwyczajeń. Chodzi o dbanie o stałą rutynę, odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia, ograniczanie czasu spędzanego przed ekranami i zupełnej rezygnacji z nich na godzinę przed snem.

Źródło: PAP/Marek Matacz