Nie szczepisz dzieci? Sąd może Ci ograniczyć prawa rodzicielskie!

Monika Piorun
19.05.2017 20:31
Nie szczepisz dzieci? Sąd może Ci ograniczyć prawa rodzicielskie!
fot. East News

Kary finansowe, nadzór kuratora a nawet odebranie dziecka i umieszczenie go rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka - na takie konsekwencje mogą być narażeni w Polsce rodzice, którzy nie pozwalają na to, by zaszczepiono ich maluchy.

Dziennik "Rzeczpospolita" donosi o kontrowersyjnej rozprawie, która będzie miała miejsce 14 czerwca w Inowrocławiu. Sąd Rejonowy rozpocznie tam sprawę przeciwko rodzicom dziewczynki, którzy w pierwszej dobie po porodzie nie zgodzili się na podanie jej szczepionki.

Zawiadomienie o możliwości narażenia na utratę zdrowia lub życia 3,5-miesięcznej Wandy złożył dyrektor przychodni lekarskiej, który chce, by wymiar sprawiedliwości odniósł się do coraz częstszych przypadków rezygnowania ze szczepień dzieci. Jeśli spełni się najgorszy scenariusz - mogą im być nawet ograniczone prawa rodzicielskie.

Rodzice tłumaczą się, że ich decyzja wynikała z tego, że ich starsza córka dostawała po szczepieniu ataków gorączki, miała problemy z oddychaniem i traciła przytomność. Dodatkowo w momencie, kiedy miano zaszczepić niemowlę, wśród członków rodziny były osoby chore na zapalenie oskrzeli, co według nich mogło mieć negatywny wpływ na to, by szczepionka mogła być skuteczna.

Podobne sytuacje zdarzają się w Polsce coraz częściej. W ostatnich miesiącach do Sądu Rejonowego w Pile wpłynęły aż 3 zawiadomienia w takiej samej sprawie. Tylko w jednym przypadku zdecydowano o wszczęciu postępowania sądowego. Nie znaleziono jednak żadnych podstaw do tego, by odebrać lub ograniczyć władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem. 

Represje za odmowę szczepienia?

syringe-1884758_1280
fot. Pixaby.com/CC0 Public Domain

Przedstawiciele ruchów antyszczepionkowych twierdzą, że nagminnie zgłaszają się do nich osoby, które skarżą się na represje z powodu odmowy szczepień.

Do jednej z rodzin na zlecenie przychodni lekarskiej wysłano nawet policję z nakazem wstawienia się z dzieckiem na szczepienie. Inni donoszą z kolei, zdarzają się takie sytuacje, że rodziny, których dzieci nie zostaną zaszczepione w pierwszej dobie życie, już dwa dni później otrzymują na swój adres oficjalne pisma z upomnieniem. Dla przeciwników obowiązkowych szczepień takie przypadki świadczą o łamaniu praw człowieka i "totalitaryzmie medycznym".

Inaczej interpretuje to Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Jego zdaniem sąd jest wręcz zobligowany do tego, by ustalić, czy w danym przypadku nie dochodzi do naruszenia praw dziecka. Przychodnie lub sanepid powinny zaś zgłaszać wszelkie przypadki uchylania się od obowiązkowych szczepień.

W ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba osób, które nie szczepią dzieci. Zdaniem specjalistów doprowadziło to do epidemii odry m.in. w Bułgarii i Rumunii. W Europie notowane są już pierwsze od wielu lat przypadki śmiertelne z powodu chorób, które dzięki profilaktycznym szczepieniom udało się niemal całkowicie wyeliminować. 

Zobacz także

Zagłosuj

Jakie konsekwencje powinni Twoim zdaniem ponosić rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci?

Liczba głosów:

______

zdrowie.radiozet.pl/π