Zamknij

Powstaje Narodowe Centrum Autyzmu dla dzieci i dorosłych

Monika Piorun
31.07.2017 11:32
Powstaje Narodowe Centrum Autyzmu dla dzieci i dorosłych
fot. Value Stock Images/East News

W Stróżach koło Nowego Sącza pod koniec 2018 roku ma zostać otworzona pierwsza w Polsce placówka, która zapewni kompleksową pomoc osobom cierpiącym na zaburzenia ze spektrum autyzmu. 

Narodowe Centrum Autyzmu tworzone jest z inicjatywy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Jak tłumaczy jej prezes - Stanisław Kogut (senator PiS):

W Polsce mało mówi się o autyzmie, dla chorych nie ma ośrodków leczenia i często rodzice mają z tym olbrzymi problem. Chcemy temu zaradzić, dlatego powstające kompleksy medyczne będą wyposażone w gabinety zabiegowe z najlepszym sprzętem.

Warto pamiętać, że nawet proste zabiegi medyczne - leczenie stomatologiczne czy badanie wzroku - w przypadku osób z autyzmem wymagają specjalnego podejścia. Czasem potrzebne jest uśpienie pacjentów, by żaden przypadkowy odruch nie podprowadził do poważnych konsekwencji. W nowym ośrodku podopieczni będą mogli korzystać ze wsparcia okulistów, dentystów oraz kardiologów. Do tej pory w Polsce nie powstało podobne miejsce, świadczące usługi skierowane wyłącznie dla pacjentów z autyzmem.

Jak się powinno mówić na osoby cierpiące na autyzm? Jak podają najnowsze słowniki, najodpowiedniejszym określeniem jest słowo: autyk, choć czasem można też spotkać się z wyrazem autysta. Osoby, u których diagnozowana jest ta przypadłość, zupełnie inaczej odbierają rzeczywistość. Z równowagi mogą ich wytrącić pozornie błahe zdarzenia. Zobacz świat oczami autyka!

Pomoc pacjentom i nowe miejsca pracy - nawet dla więźniów

Budowa Narodowego Centrum Autyzmu to kolejna już inicjatywa Fundacji, zatrudniającej w sumie 219 osób - głównie wykwalifikowany personel medyczny. W Stóżach działa już dzisiaj m.in. Centrum Rehabilitacyjno-Szkoleniowe, Ośrodek Hipoterapii i Dogoterapii, Centrum Leczenia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane oraz Zakład Aktywności Zawodowej. Pacjenci mogą korzystać m.in. z hipoterapii, wspomagającej leczenie dzieci z porażeniem mózgowym.

Zobacz także

- Nasz Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ) daje osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności możliwość spełnienia zawodowego i rehabilitacji społecznej oraz zarobku na własne utrzymanie. Zatrudniamy 33 osoby, w czterech pracowniach: hodowlanej, ogrodniczej, marketingu oraz w pralni. W następnym zakładzie chorzy będą pracowali w podobnych pracowniach – tłumaczy dyrektor warsztatu ZAZ, Piotr Wojtas.

- Przy budowie nowego ośrodków pracują dodatkowo obywatele Ukrainy oraz więźniowie z Nowego Sącza, którzy w ramach programu "Resocjalizacja we Współpracy ze Społeczeństwem", pomagają przy pracach budowlanych – wskazuje dyrektor działu kadr fundacji Agnieszka Kościsz.

Zrzut ekranu 2017-07-31 o 11.41.43
fot.
Kolejny etap prac na terenie ośrodka dla osób z autyzmem (fot. Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym)

Rehabilitacja i... resocjalizacja

Były więzień, Kazimierz, który odbywał karę 13 lat pozbawienia wolności w zakładzie karnym w Nowym Sączu, do dzisiaj przyjeżdża do Stróż i pomaga przy pracach budowlanych.

- Praca w tym ośrodku daje mi dużą satysfakcję i możliwość pomocy innym, bo warto i trzeba pomagać ludziom. Człowiek nie żyje tylko dla siebie. Skazanym ta praca daje poczucie, że niosą pomoc potrzebującym – mówi Kazimierz.

W nowo powstającym kompleksie będzie 40 dwuosobowych pokoi oraz liczne gabinety lekarsko-rehabilitacyjne. Przy Narodowym Centrum Autyzmu powstanie także kolejny zakład aktywizacji zawodowej w którym chorzy będą pracowali i zarabiali na swoje utrzymanie.

Otwarcie Narodowego Centrum Autyzmu planowane jest na Boże Narodzenie 2018 roku. 

Autyzm często mylony jest z zespołem Aspergera. Czym właściwie różnią się te dolegliwości?

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π