Zamknij

Po urodzeniu była wielkości jabłka. Najmniejszy wcześniak świata opuszcza szpital

09.08.2021 11:57
Wcześniak
fot. Shutterstock

Najmniejsze niemowlę świata zostało wypisane ze szpitala po ponad 13 miesiącach. Dziewczynka przyszła na świat o kilka miesięcy za wcześnie i była tak maleńka, że media szybko nazwały ją najmniejszym niemowlęciem na świecie. Jak teraz czuje się dziewczynka?  

Kwek Yu Xuan po urodzeniu miała zaledwie 24 cm długości i ważyła 212 g, czyli tyle, co jabłko. Dziewczynka została uznana za najmniejszego noworodka świata. Według danych uniwersytetu stanu Iowa, poprzedni rekord odnotowano w 2018 roku w USA — niemowlę ważyło 245 g.

Miała ''ograniczone szanse przeżycia''. Po 13 miesiącach opuszcza szpital

Kwek Yu Xuan z Singapuru w chiwli narodzin ważyła zaledwie 212 g. Dziewczynka urodziła się cztery miesiące przed terminem w wyniku cesarskiego cięcia. Lekarze postanowili przeprowadzić operację po tym, jak u matki dziewczynki wykryto stan przedrzucawkowy. Jest to stan wysokiego ciśnienia w ciąży, który może zakończyć się rzucawką, czyli niebezpiecznym atakiem drgawek. Często kończy się przedwczesnym porodem. Stanowi główną przyczynę śmiertelności ciężarnych w krajach rozwijających się.

Personel szpitala w Singapurze oceniał, że Kwek Yu Xuan ma "ograniczone szanse przeżycia". Dziecko poddawano wielu rodzajom leczenia i umieszczano w różnego rodzaju maszynach podtrzymujących życie. Po ponad roku (13 miesiącach), kiedy osiągnęło wagę 6,3 kg, lekarze uznali, że dziewczynka może pojechać do domu.

Jak teraz czuje się dziewczynka?

Kwek Yu Xuan ma schorzenie płuc i będzie potrzebowała w domu aparatury wspomagającej oddychanie, jednak zdaniem lekarzy jej stan poprawi się z czasem. Rodzice byli w stanie opłacić pobyt dziecka w szpitalu dzięki kampanii crowdfundingowej, w której zebrano prawie 367 tys. dolarów singapurskich (ok. 270,6 tys. USD).

Źródło: PAP/skib/ap/