Okiem eksperta: Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Aleksandra Supryn
29.02.2016 14:57
Okiem eksperta: Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?
fot. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania psychoterapeuty?

Jak wybrać profesjonalnego psychoterapeutę? To często zadawane pytanie przez osoby rozważające wybranie się do specjalisty, który pomógłby im w poradzeniu sobie z problemami emocjonalnymi lub którym po wcześniejszych konsultacjach – u psychologa lub lekarza psychiatry – zalecono rozpoczęcie psychoterapii.

Na co zwrócić uwagę wybierając psychoterapeutę?

Psychoterapeuta jest osobą, która posiada odpowiednie wykształcenie, umiejętności zawodowe i, co ważne, uprawnienia do świadczenia usług terapeutycznych.

Póki co polskie ustawodawstwo nie określa tego w jasny sposób. Skutkuje to tym, że rynek prywatnych usług terapeutycznych jest bardzo zróżnicowany pod względem jakości. Jeśli wybieramy się do psychoterapeuty, który przyjmuje w ramach NFZ, możemy mieć pewność, że kwalifikacje tej osoby zostały dokładnie sprawdzone.

Oczywiście, tak jak w każdym zawodzie, nie musi się to przekładać na umiejętności konkretnego psychoterapeuty. Mamy jednak pewność, że lekarz ten zdobył odpowiednie kwalifikacje (posiada certyfikat psychoterapeuty lub ukończył specjalizację z psychologii klinicznej), obowiązuje go kodeks etyczny, a jego praca podlega superwizji. Superwizja to konsultacje, na które regularnie uczęszcza psychoterapeuta. Polegają one na omawianiu wszelkich wątpliwości, mających zapewnić wysoki standard pracy.

Psychoterapeuta: NFZ czy prywatnie?

Możliwości korzystania z psychoterapii w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są jednak bardzo ograniczone, kontraktów na takie usługi jest mało, co skutkuje chociażby długimi okresami oczekiwania na wizytę u specjalisty. Alternatywą jest rynek usług prywatnych. Jeśli się na nią zdecydujemy, powinniśmy być świadomi tego kto może świadczyć usługi profesjonalne, a kto nie do końca jest do tego przygotowany lub po prostu korzysta z luki prawnej. 

Jakie wykształcenie powinien mieć psychoterapeuta?

Nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem czy lekarzem. Ważne jest jednak, by była to osoba przygotowana do leczenia zaburzeń psychicznych i emocjonalnych już w trakcie podstawowych studiów. Powinien ukończyć studia wyższe oraz specjalne szkolenie.

Szkolenia te trwają najczęściej 4 lata i polegają na zdobywaniu wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Czas jego trwania zależy od nurtu psychoterapeutycznego i bywa, że jest krótszy. Psychoterapeuta otrzymuj dyplom po ukończeniu szkolenia i spełnieniu warunków związanych z odbyciem odpowiedniej ilości godzin terapii własnej oraz superwizji. Po kolejnych kilku latach świadczenia usług terapeutycznych i jednoczesnym superwizowaniu swojej pracy, psychoterapeuta może starać się o przyznanie certyfikatu.

Kiedy więc zastanawiamy się, czy osoba do której planujemy się wybrać jest właściwie przygotowana do tego, by nam pomóc, warto sprawdzić czy posiada wspomniane kwalifikacje, certyfikaty lub przynajmniej dyplom.

Nad jakością wydawanych certyfikatów czuwa w Polsce Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz towarzystwa zrzeszające specjalistów pracujących w konkretnym nurcie psychoterapeutycznym np. Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej.

Informacje o wykształceniu psychoterapeuty, do którego chcielibyśmy się wybrać, znajdziemy m.in. na listach towarzystw lub stronach internetowych gabinetów prowadzonych przez konkretnych specjalistów.

Zawsze możemy też wprost spytać o kwalifikacje i o to, do jakiego towarzystwa należy osoba, której usługami jesteśmy zainteresowani. 

___

ZdrowoBardzo / Martyna Choińska (psycholog)