Zamknij

Psychiatra-oszustka przez 20 lat przyjmowała pacjentów

21.11.2018 11:55
Fałszywa psychiatra przez 20 lat przyjmowała pacjentów
fot. Shutterstock

W Wielkiej Brytanii pacjentów z demencją przyjmowała oszustka bez uprawnień. Nielegalny proceder trwał ponad 20 lat. Dowiedz się, jak sprawdzić kwalifikacje swojego lekarza.

Psychiatra to lekarz, który musi cechować się wybitną czujnością. Patrzeć na pacjenta z szerokiej perspektywy. Regularnie śledzić doniesienia z zakresu neuronauki. Łączyć wiedzę o zdrowiu psychicznym z rozległą wiedzą na temat rozmaitych chorób. Pacjenci psychiatryczni to również szczególna grupa chorych, cierpiąca często podwójnie – zarówno na choroby psychiczne, jak i somatyczne. W tak wyjątkowej relacji szczególnie trudno o obiektywną ocenę kompetencji lekarza. Naturalnym odruchem powinno być jednak sprawdzenie jego kwalifikacji.

Fałszywa psychiatra w Wielkiej Brytanii

Zholia Alemi z Nowej Zelandii przez 22 lata udawała wykwalifikowanego psychiatrę. Kobieta, owszem, zapisała się na medycynę na Uniwersytecie w Auckland, ale porzuciła edukację po pierwszym roku nauki. To nie przeszkodziło jej jednak w rozpoczęciu praktyki lekarskiej. W 1995 roku kobieta przyjechała do Wielkiej Brytanii i rozpoczęła pracę jako ekspertka ds. demencji w zachodniej Kumbrii. Wpadła dopiero wtedy, gdy sfałszowała testament pacjenta z demencją i próbowała przywłaszczyć sobie 1,3 mln funtów spadku.

W Wielkiej Brytanii zawrzało. General Medical Council (GMC), podmiot zajmujący się nadzorem nad służbą zdrowia, oficjalnie przeprosił za niedostateczną weryfikację uprawnień lekarskich w latach 90. ubiegłego wieku. Zarządzono również kontrolę przeszło 3 tys. uprawnień zagranicznych lekarzy pracujących w Wielkiej Brytanii.

Lekarze-oszuści także w Polsce

Oszuści bez odpowiednich uprawnień praktykowali również w Polsce. W styczniu 2017 roku zatrzymano stomatologa z zawieszonym prawem do wykonywania zawodu, który na terenie Warszawy leczył ponad 500 pacjentów. Niespełna pół roku później w ręce wymiaru sprawiedliwości trafił „ortopeda” posługujący się fałszywymi papierami, który przez pół roku przyjmował pacjentów w trzech prywatnych przychodniach na terenie Warszawy i okolic.

Dowiedz się więcej: 29-latek udawał lekarza ortopedę. Pracował w 3 przychodniach 

Zgodnie z art. 58 ustawy o zawodach lekarza i dentysty, kto bez uprawnień udziela świadczeń zdrowotnych polegających na rozpoznaniu chorób oraz ich leczeniu, podlega karze grzywny. Jeżeli działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej albo wprowadza kogokolwiek w błąd co do posiadania takiego uprawnienia, podlega również karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Uprawnienia swojego lekarza sprawdzić można w elektronicznym Centralnym Rejestrze Lekarzy RP prowadzonym przez Naczelną Izbę Lekarską. Podstawowe informacje o lekarzu i lekarzu dentyście udzielane są na podstawie numeru prawa wykonywania zawodu, imienia i nazwiska lub numeru PESEL.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: bbc.com, serwiszoz.pl, oil.org.pl 
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka