Zamknij

Nagły spadek wagi u dziecka. Jakie problemy sygnalizuje?

10.03.2022
Aktualizacja: 10.03.2022 13:20
Nagła utrata wagi u dziecka: możliwe przyczyny
fot. Shutterstock

Nagłe zmniejszenie masy ciała u dziecka to częsty powód niepokoju rodziców. Nic dziwnego, ponieważ objaw ten może wskazywać na wiele poważnych chorób. Jakie są najczęstsze przyczyny spadku wagi u dziecka?

  1. Niewystarczające spożycie energii
  2. Zaburzone wchłanianie pokarmów
  3. Nasilony metabolizm
  4. Zaburzenia odżywiania
  5. Co robić, gdy dziecko chudnie? Diagnostyka i leczenie

Właściwa masa ciała dziecka to jeden z ważnych elementów jego prawidłowego rozwoju, zwłaszcza w pierwszych latach życia. Dziecko rośnie, więc powinno przybierać na masie. Co zrobić, gdy mamy do czynienia z odwrotną sytuacją i obserwujemy niewyjaśniony spadek wagi u malucha?
Niestety, nagła utrata masy ciała może wynikać z chorób prawie wszystkich układów i narządów, dlatego, aby postawić trafną diagnozę, trzeba wykonać szczegółowe badania. Chudnięcie u dziecka to niejednoznaczny objaw, który powinien skłonić rodziców do wizyty u lekarza. Niewyjaśniony spadek wagi może prowadzić do kolejnego problemu, czyli niedożywienia. Rozpoznaje się wówczas, gdy niedobór masy ciała badanego dziecka przekracza 2 SD od średniej dla wieku i wzrostu, czyli mieści się poniżej 3. centyla na siatce centylowej. Nagła utrata wagi może mieć wiele różnych przyczyn, które można podzielić ze względu na źródło pochodzenia. Najważniejsze powody utraty wagi to:

Niewystarczające spożycie energii

Problemy z wagą mogą być związane z dostarczaniem do organizmu niewystarczającej ilości składników odżywczych. Może to wynikać z zaburzeń połykania i przełykania, wymiotów, terapii prowadzonej w chorobie podstawowej (np. w przypadku chemioterapii), a także schorzeń układu pokarmowego.

Zaburzone wchłanianie pokarmów

Może się zdarzyć, że dziecko chudnie, mimo że spożywa wszystkie posiłki. W takim przypadku możemy mieć do czynienia z celiakią, alergią na białko mleka krowiego, wadami anatomicznymi przewodu pokarmowego czy zaburzeniami trzustki. Problemy z wchłanianiem składników występują także w przebiegu niektórych chorób przewlekłych, na przykład przy mukowiscydozie czy zapaleniu jelita.

Nasilony metabolizm

Wzmożony metabolizm to jeden z objawów poważnych schorzeń, takich jak nowotwór, wady serca czy przewlekłe choroby płuc. U dziecka szybsze trawienie może być także symptomem świadczącym o nadczynności tarczycy.

Zaburzenia odżywiania

Jadłowstręt może być u dziecka spowodowany innymi problemami natury psychicznej. Odmawiając jedzenia, próbuje zasygnalizować, że zmaga się z trudnymi doświadczeniami. Anoreksja dotyka nawet małe dzieci (poniżej siódmego roku życia), dlatego jeśli widzimy, że dziecko chudnie bez powodu, warto uważnie obserwować jego nawyki żywieniowe (a nawet zapisywać, co dokładnie zjadło w ciągu dnia). Należy jednak pamiętać, że okresowe problemy z odżywianiem u dzieci są naturalne i zwykle mijają samoistnie.

Co robić, gdy dziecko chudnie? Diagnostyka i leczenie

Nieuzasadniona utrata wagi u dziecka powinna być jak najszybciej omówiona z lekarzem. Najczęściej zaleca on wykonanie podstawowych badań, takich jak morfologia, badanie ogólne moczu, posiew moczu, jonogram, białko, albuminy, mocznik, kreatynina i transaminazy wątrobowe. Dalsza diagnostyka i leczenie zależą od wyników badań i przyczyny, która powoduje spadek wagi. Jeżeli u dziecka dojdzie do niedożywienia, wyrównywanie niedoborów żywieniowych początkowo odbywa się za pomocą odżywiania dożylnego w postaci wlewów kroplowych, a następnie  drogą doustną.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: podyplomie.pl, mp.pl,