Nadwaga wśród dzieci sprzyja astmie

Monika Piorun
01.06.2016 12:29
Nadwaga wśród dzieci sprzyja astmie

Zamiast wręczać maluchom kaloryczne słodycze, spędź lepiej Dzień Dziecka na wspólnej aktywnej zabawie. Możesz ograniczyć w ten sposób rozwój astmy u najmłodszych.

Choć udowodniono, że nadwaga nie jest już tak niezdrowa, jak jeszcze 40 lat temu, to jednak może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci, które przez nadmiarowe kilogramy mogą częściej cierpieć na astmę.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego po przepadaniu ponad 32 tysięcy dzieci, u których zdiagnozowano astmę, ustalili, że połowa z nich ma nadwagę lub walczy z otyłością. 

Eksperci przekonują, że z tego powodu częściej są im przepisywane leki o krótkotrwałym działaniu (powodujące u nich rozszerzenie dróg oddechowych) oraz sterydy, które choć chronią przed stanem zapalnym, to jednak mogą powodować sporo skutków ubocznych.

Okazuje się, że nadmiarowa ilość kilogramów może prowadzić do upośledzenia pracy płuc, co sprzyja rozwojowi infekcji wirusowych. Sprzyja to zwiększonemu zapotrzebowaniu na specjalistyczne leki zapobiegające niekontrolowanym napadom astmy.

Jeśli z okazji Dnia Dziecka planujesz nagrodzić swoje pociechy całą górą słodyczy, to pamiętaj, że nadwaga wśród dzieci może prowadzić do astmy

Jakie macie plany na uczczenie Dnia Dziecka?

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π