Moczenie nocne u dzieci to problem całej rodziny. Jak uporać się z enurezą?

17.05.2018
Aktualizacja: 09.10.2019 13:19
Moczenia nocnego nie zalicza się do zaburzeń psychicznych
fot. Shutterstock

Moczenie nocne (enureza) to problem zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Niekontrolowane oddawanie moczu w nocy lub w ciągu dnia wywołuje u dziecka uczucie wstydu i poczucia winy. Z tego względu cała rodzina powinna wspierać dziecko i tłumaczyć, że moczenie nie jest jego winą. Choć enureza przechodzi zazwyczaj samoistnie, to proces ten może trwać nawet kilka lat. Dowiedz się, jakie są przyczyny moczenia nocnego u dzieci i jak można leczyć to zaburzenie.

Moczenie nocne, zwane enurezą, to mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego w czasie snu. Szacuje się, że problem ten dotyczy ok. 15-20 proc. pięciolatków, 10 proc. siedmiolatków i 8 proc. dziewięciolatków. To skomplikowany problem, który może mieć poważny wpływ na zachowanie w przyszłości. Moczenie nocne wprawia bowiem w zakłopotanie, jest źródłem wstydu i prowadzi do obniżenia własnej wartości. Niezależnie od swojej przyczyny, mimowolne oddawanie moczu wywiera niekorzystny wpływ na rozwój psychiki dziecka.

Częstość moczenia nocnego zmniejsza się z wiekiem i u większości dzieci ustaje samoistnie, choć proces ten może trwać nawet kilka lat. U dzieci 6-letnich, u których moczenie nocne nie ustaje zaleca się rozpoczęcie aktywnego leczenia.

  1. Moczenie nocne izolowane, niepowikłane lub pierwotne - nie towarzyszą mu inne objawy chorobowe. Jest to najczęsciej występująca postać moczenia nocnego. To dolegliwość ustępująca zwyczaj wraz z wiekiem dziecka.
  2. Moczenie nocne wieloobjawowe, powikłane lub wtórne - towarzyszą mu inne objawy ze strony układu moczowego bądź innych narządów. To rzadziej rozpoznawany typ moczenia nocnego. Ustępuje zazwyczaj po zastosowaniu odpowiedniego leczenia choroby, której objawem jest mimowolne oddawanie moczu.

Moczenie nocne, przeciwnie do swojej nazwy, może występować także w dzień lub naprzemiennie - czasem w dzień, czasem w nocy. W wielu przypadkach występuje zjawisko monosymptomatycznego moczenia nocnego, któremu towarzyszy na przykład moczenie dzienne, parcia naglące, nawrotowe zakażenie układu moczowego. Jeśli dziecko często moczy się w nocy i towarzyszą temu podobne symptomy, warto poszukać pomocy u pediatry.

Moczenie nocne nie szkodzi zdrowiu, wpływa jednak na samopoczucie dziecka i prowadzi do obniżenia własnej wartości, co dłuższym okresie czasu wpływa negatywnie na relacje społeczne i życie emocjonalne człowieka.

Przyczyny moczenia nocnego u dzieci

Dawniej uważano, że problemy z moczeniem nocnym, czyli enurezą jest zaburzeniem psychicznym. Obecnie wiadomo, że były to poglądy nieprawdziwe. Za moczenie nocne nie należy zatem winić dzieci i ich rodziców.

Eksperci, na podstawie współczesnych badań naukowych, oceniają, że moczenie nocne może występować z trzech głównych przyczyn:

  1. problemy z wybudzaniem w nocy występują u niemal wszystkich dzieci z moczeniem nocnym;
  2. zbyt duże ilości moczu produkowane przez nerki w nocy są przyczyną moczenia u wielu dzieci;
  3. nadwrażliwość i wzmożone skurcze pęcherza moczowego występują u wielu dzieci z enurezą.

Moczenie nocne wywołują różne czynniki fizjologiczne lub psychologiczne lub ich połączenie. Do przyczyn występowania enurezy zalicza się także: niewielki rozmiar pęcherza moczowego, niski poziom hormonu antydiuretycznego, zaparcia, stres, trudności w budzeniu się i czynniki genetyczne (może występować w rodzinie).

Leczenie moczenia nocnego u dzieci

Niezwykle ważne jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i unikanie zachowania, które mogłoby sugerować, że jest to jego wina. Samo zdarzenie jest zazwyczaj dla dziecka wstydliwe i przykre, z tego powodu należy budować poczucie zrozumienia i akceptacji. Należy absolutnie unikać wyśmiewania i obarczania dziecka winą, a także działania w złości. Rodzice muszą tłumaczyć dziecku, że enureza zdarza się nie z jego winy.

Niektórzy rodzice starają się powstrzymać moczenie u dziecka poprzez ograniczanie spożywania płynów, szczególnie przed snem. Taka metoda jest zazwyczaj nieskuteczna, zwłaszcza w przypadkach, gdy enureza występuje również w ciągu dnia. Można starać się o wyrobienie u dziecka odpowiednich nawyków, w tym korzystania z toalety sześć razy dziennie (po przebudzeniu, około dziesiątej rano, mniej więcej w południe, po południu, przed wieczorem i przed położeniem się spać) oraz picia dodatkowych porcji wody rano i w ciągu dnia.

Aktywne leczenie moczenia nocnego polega na wprowadzeniu alarmu wybudzeniowego lub stosowaniu leku o nazwie desmopresyna. Szacuje się, że aktywne leczenie pozwala uporać się z problemem moczenia nocnego u 75 proc. dzieci. W pozostałych przypadkach konieczne jest zwrócenie się do poradni pediatrycznej, gdzie może zostać zaproponowane bardziej zaawansowane leczenie. Niezbędne może być przeprowadzenie badań mających na celu wyjaśnienie, czy mimowolne oddawanie moczu nie jest objawem choroby układu moczowego lub innych narządów.

W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę, że leczenie enurezy jest procesem długotrwałym i wymaga czasu. Z tego względu cała rodzina powinna uzbroić się w cierpliwość i wspierać dziecko w terapii.

Alarm wybudzeniowy to urządzenie, które emituje sygnał dźwiękowy w momencie zmoczenia pościeli. Dzięki temu dziecko stopniowo uczy się rozpoznawać sygnały wysyłane przez własny organizm.

Leczenie farmakologiczne za pomocą desmopresyny polega na zmniejszeniu ilości moczu wytwarzanego przez nerki w nocy.

Źródło: suchyporanek.pl; psychiatria.pl; moczenieudzieci.pl