Dajesz dziecku odtłuszczone mleko? Narażasz je na konsekwencje zdrowotne

03.01.2020 12:12
Mleko odtłuszczone to mleko o zawartości poniżej 2 proc. tłuszczu
fot. Shutterstock

Zaskakujące doniesienia zza oceanu. Dzieci, które piją pełnotłuste mleko mają o 40 proc. niższe ryzyko otyłości od dzieci, którym podawane jest mleko odtłuszczone.

Zespół uczonych z St. Michael's Hospital of Unity Health Toronto przeanalizował 28 badań z siedmiu krajów pod kątem związku pomiędzy rodzajem mleka spożywanego w dzieciństwie, a otyłością.

Żadne z badań, z udziałem prawie 21 tys. dzieci w wieku od 1-18 lat, nie wykazało, żeby dzieci, które piły mleko o obniżonej zawartości tłuszczu, miały mniejsze ryzyko nadwagi lub otyłości. Natomiast 18 z nich sugerowało, że dzieci, które piły mleko pełnotłuste, rzadziej miały nadwagę lub otyłość.

Autorzy raportu twierdzą, że kluczem do rozwiązania zagadki może być uczucie nasycenia po posiłku, ale podkreślają, że do ukonstytuowania wiedzy konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań na ten temat.

Warto podkreślić, że mleko o zawartości 2-3.2% tłuszczu to mleko pełnotłuste, natomiast za mleko odtłuszczone uznawane jest mleko poniżej 2% zawartości tłuszczu.

Źródło: sciencedaily.com