Minister edukacji: dyrektor przedszkola może nie przyjąć dziecka z objawami choroby

26.06.2020
Aktualizacja: 26.06.2020 14:42
Dziecko w przedszkolu
fot. Shutterstock

Dyrektorzy przedszkoli mają prawo żądać od rodzica zaświadczenie lekarskiego, że dziecko jest zdrowe, a jeśli rodzic nie ma takiego zaświadczenia, mogą odmówić przyjęcia dziecka tego dnia do placówki. 

Czy to koniec z przyprowadzaniem chorych dzieci do przedszkola? Zdaniem ministra resortu edukacji Dariusza Piontkowskiego, dyrektorzy przedszkoli mają prawo zażądać zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest zdrowe, a jeśli rodzic nie ma takiego zaświadczenia, to mają prawo odmówić przyjęcia dziecka tego dnia do placówki. Takie działanie ma na celu ochronę innych dzieci oraz personelu przedszkola.

Przyprowadzanie do przedszkola dzieci z objawami przeziębienia, np. katarem, kaszlem, gorączką lub stanem podgorączkowym, to niestety dość częste przypadki. Rodzice zostawiali chore maluchy, by móc pójść do pracy. Nierzadko zdarzało się, że mimo telefonów z placówki z prośbą o odbiór dziecka, przychodzili po nie dopiero po kilku godzinach.

Takie zachowanie było nieodpowiedzialne, szkodziło nie tylko samemu dziecku, które było osłabione, ale również innym dzieciom oraz personelowi przedszkola. Zdaniem ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego czas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wymusił na nas bardziej radykalne działania. Jego zdaniem, dyrektor przedszkola ma prawo zażądać zaświadczenia lekarskiego, że dziecko jest zdrowe, jeśli wraca ono po chorobie, a nadal ma np. podwyższoną temperaturę ciała. I dodał, że nie dotyczy to tylko COVID-19, ale również innych chorób.

– To dotyczyło dotąd różnego rodzaju przeziębień. Rzeczywiście, część rodziców, mimo tego że dziecko miało katar, podwyższoną temperaturę, to z różnych względów wysyłało je do przedszkola. To oczywiście powodowało, że także inne dzieci mogły zarazić się grypą, czy jakąś inną chorobą i stąd plaga zachorowań – przyznał minister Piontkowski podczas konferencji. I dodał: – Teraz w okresie epidemii COVID-19 jest to szczególnie istotne. Dlatego w wytycznych wyraźnie wskazaliśmy, że dziecko z podwyższoną temperaturą, z objawami choroby nie może być przyjęte do przedszkola. Nawet jeśli rodzic chciałby to zrobić, to dyrektor przedszkola, szkoły nie powinien tego dziecka przyjmować. Ma prawo żądać od rodzica zaświadczenia lekarskiego tak, aby chronić po prostu inne dzieci, nauczycieli i pracowników.

Zgodnie w wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, jeśli dziecko przejawia objawy choroby należy wezwać rodziców, by je odebrali z przedszkola.

W piątek zakończył się zajęcia wychowawczo-dydaktyczne, jednak przedszkola pracują inaczej niż szkoły, są tzw. placówkami nieferyjnymi. Oznacza to, że zajęcia dla dzieci odbywają się w nich także w czasie wakacji.

Źródło: PAP