Zamknij

Migrena u dzieci i młodzieży: objawy. Na co zwrócić uwagę?

05.05.2021
Aktualizacja: 05.05.2021 17:40

Migrena nie jest domeną ludzi dorosłych. Może się niestety ujawnić w każdym wieku i zdarza się, że na migrenę cierpią małe dzieci. To choroba uciążliwa, ciężka, utrudniająca normalne funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy migreny u dziecka i jak mu pomóc. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Migrena u dzieci i młodzieży
fot. Shutterstock
  1. Migrena u dzieci: objawy. Na co zwrócić uwagę?
  2. Migrena u dzieci: czynniki wyzwalające. Czego unikać?
  3. Migrena u dzieci: leczenie. Jak łagodzić ból?

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy. To przewlekłe schorzenie neurologiczne, które  wpływa na komfort życia, a w przypadku dzieci i młodzieży wiąże się z opuszczaniem zajęć w szkole, opuszczeniem się w nauce oraz zaburzeniami kształtowania relacji z opiekunami i rówieśnikami.

Migrena często występuje rodzinnie (częściej niż przypadkowo). Mogą to powodować zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.

Migrenę u dzieci można podzielić na trzy grupy: migrenę bez aury (migrena zwykła), migrenę z aurą (migrena klasyczna) i ekwiwalenty migreny. To obecnie obowiązująca klasyfikacja migreny z 2013 roku.

Migrena u dzieci: objawy. Na co zwrócić uwagę?

Migrena objawia się napadowymi bólami głowy, z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami, nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne (światło i dźwięk).

W przypadku dzieci występują też przemijające zaburzenia w zakresie funkcji psychomotorycznych, w tym poznawczych, bardziej pod postacią dekoncentracji uwagi.

Wśród objawów i chorób wyprzedzających ujawnienie się migreny u dziecka stwierdzono:

  • napady wymiotów,
  • bóle brzucha,
  • chorobę lokomocyjną,
  • zaburzenia zachowania,
  • lęki nocne,
  • moczenie z padaczką,
  • robaczycę. 

Typowymi objawami przetrwałymi po bólu głowy w migrenie u dzieci i młodzieży są: ogólne osłabienie, przemijające zaburzenia w zakresie funkcji poznawczych, w tym przede wszystkim spowolnienie psychoruchowe, objawy anorektyczne, bladość, somnolencja i nudności. 

Badania wykazują, że migrena pojawia się częściej u dzieci z padaczką i odwrotnie – w niektórych padaczkach, jak zespół Panayiotopoulosa, bóle głowy migrenopodobne stanowią istotny objaw samego napadu padaczkowego.

Do innych schorzeń współistniejących z migreną należy również alergia.

Migrena u dzieci: czynniki wyzwalające. Czego unikać?

U niektórych dzieci z predyspozycją do migreny udaje się wykryć czynnik lub czynniki prowokujące napad migrenowy. Unikanie tych czynników może działać jako profilaktyka.

Od wielu dziesięcioleci znane jest niekorzystnego działanie w postaci prowokacji napadów migrenowych przez czekoladę, kakao i ser żółty (tyramina). Jednak nie u każdego dziecka pokarmy mają wpływ na występowanie napadów migreny.

Drugim bardzo istotnym czynnikiem prowokującym jest wysiłek fizyczny, na przykład w czasie lekcji wychowania fizycznego lub specjalnych treningów.

Migrena u dzieci: leczenie. Jak łagodzić ból?

Leczenie migreny u dzieci opiera się na farmakoterapii (dobraniu odpowiednich leków), a także na zmodyfikowaniu stylu życia (w tym diety, aktywności fizycznej). Często w leczeniu migreny stosuje się metody psychoterapeutyczne, wsparcie psychologiczne rodziny.

Rokowanie w migrenie u dzieci jest stosunkowo korzystne. Większość chłopców nie ma napadów migrenowych w dorosłości, migrena występuje natomiast u wielu kobiet, ustępując dopiero w wieku przekwitania.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: neurologia-praktyczna.pl