Zamknij

Jak rozmawiać z nastolatkiem? Te filmy mówią więcej niż słowa

Monika Piorun
30.01.2017 16:44
Jak rozmawiać z nastolatkiem? Te filmy mówią więcej niż słowa

Młodym ludziom często się zdaje, że sięgając po używki będą postrzegani za lepszych i bardziej wyluzowanych niż są na co dzień. 10 filmów przygotowanych w ramach kampanii społecznej walczącej z problemem uzależnień wśród nastolatków konfrontuje ich złudne przekonania z rzeczywistością. 

90 proc. niepełnoletniej młodzieży w Polsce ma za sobą pierwsze doświadczenia z alkoholem, 65 proc. zdarzyło się przynajmniej raz zapalić papierosy a 29 proc. miało kontakt z marihuaną. Mylą się jednak Ci, którzy myślą, że młodzi ludzie są z tego powodu z siebie dumni. Aż 76 proc. z nich żałuje swojego zachowania podczas imprezy.

Zobacz także

Pod wpływem substancji odurzających bardzo łatwo stracić kontakt z otoczeniem. Mistyczne przeżycia, jakich doświadcza się pod ich wpływem, brutalnie zderzają się z tym, co tak naprawdę widzą inni. Zamiast raperskich tekstów z ust "młodych gniewnych" najczęściej wydobywa się zwykły bełkot. Czułego kochanka można pomylić z... kasownikiem w autobusie a pełen emocji taniec staje się jedynie garstką niekontrolowanych ruchów bardziej przypominających paraliż mięśni niż występ artysty.

Melanż - oczekiwania kontra rzeczywistość

Marcin Bombrych, dyrektor generalny Głównego Inspektoratu Sanitarnego wyjaśnia:

Szukaliśmy sposobu na przekonanie nastolatków, że używki mogą być nie tylko groźne,

ale wpływają na ich wizerunek w grupie rówieśniczej. Pokazujemy nastolatkom, że

wyobrażenia związane z oddziaływaniem używek na organizm i wizerunek towarzyski,

 w zderzeniu z rzeczywistością bywają rozczarowujące, a ich zachowanie pod wpływem

 tych substancji często jest żenujące. Chcemy przemówić do wyobraźni młodzieży,

pozostawiając ich z refleksją, a nie gotową tezą.

W ramach kampanii "Melanż. Oczekiwania kontra rzeczywistość" powstało 10 spotów video pokazujących, że to, czego doświadcza się pod wpływem używek prowadzi do niekontrolowanych zachowań, które wcale nie czynią z nas nikogo wyjątkowego.

Zobacz także

Akcja, która potrwa do końca marca 2017, wcale nie ma jednak tylko moralizatorskiego charakteru. Na specjalnej stronie internetowej www.melanz.tv młodzi ludzie mogą sprawdzić, jakim typem melanżowicza można ich określić oraz przekonać się, jak właściwie wpływają na organizm poszczególne substancje (amfetamina, LSD, halucynogenne grzyby, marihuana, alkohol czy nikotyna). Do młodych oprócz filmików skierowano wyniki badań przeprowadzonych wśród ich rówieśników i stworzoną specjalnie dla nich limitowaną serię modnej odzieży.

Ich rodzice lub nauczyciele znajdą tam z kolei sporo informacji pomagających im rozpoznać pierwsze objawy uzależnienia oraz dowiedzą się, jak rozmawiać z dziećmi o tym, by nie zrobiły sobie krzywdy sięgając po różne odurzające substancje - zwłaszcza podczas zimowych ferii i przerwy od obowiązków szkolnych.

Zagłosuj

W jakim wieku po raz pierwszy sięgnęłaś/sięgnąłeś po używki?

Liczba głosów:

Jak naprawdę działają substancje odurzające? Konfrontacja z oczekiwaniami młodych ludzi może być brutalna

1. Halucynogenne grzyby

2. LSD

3. Amfetamina

4. Wódka

5. Browar

6. Fajki

7. Blanty

8. Szlugi

9. Narkotyki

Logo_kampanii
fot.

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π