Zamknij

Mamy wcześniaków mogą korzystać z banku mleka kobiecego. Jak to działa?

30.06.2022
Aktualizacja: 30.06.2022 11:30
Wcześniak
fot. Shutterstock

Nie każda mama wcześniaka wie, że może korzystać z banku mleka kobiecego. To miejscu, w którym przechowywany jest pokarm "podarowany" przez inne mamy. Dzięki dawczyniom, mamy wcześniaków mogą podawać dziecku naturalny pokarm, dostosowany do jego wieku i potrzeb. O tym, jak działa bank mleka kobiecego, opowiada neonatolog dr n. med. Justyna Domosud.

- Każda mama wcześniaka ma prawo do skorzystania z banku mleka kobiecego. Obawiamy się jednak, że nie wszystkie pacjentki mające problemy z laktacją o tym wiedzą – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową neonatolog dr n. med. Justyna Domosud. Specjalistka dodała, że przewaga pokarmu naturalnego jest nieporównywalna w stosunku do mleka sztucznego.

Bank mleka kobiecego. Na czym to polega?

Od trzech lat przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie działa Bank Mleka Kobiecego. W tym czasie dawczynie przekazały w sumie około 300 litrów mleka.

- Żeby zostać dawczynią, trzeba być osobą zdrową, mamą noworodka lub dziecka do pierwszego roku życia. Często mamy zgłaszają się do nas w 2-3 tygodniu po porodzie. W jednym czasie mamy zazwyczaj około 10-12 dawczyń – wyjaśniła kierownik Banku Mleka Kobiecego w Lublinie dr n. med. Justyna Domosud.

Pokarm otrzymany od dawczyń jest całkowicie bezpieczny, ponieważ przechodzi badania mikrobiologiczne w celu sprawdzenia poziomu bakterii. Od dawczyni pobierana jest także krew do badania wirusologicznego. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań mleko poddawane jest pasteryzacji.

- Warto zaznaczyć, że skład mleka w każdym tygodniu laktacji jest inny. Po sprawdzeniu proporcji wartości odżywczych możemy do konkretnego maluszka dostosować pokarm otrzymany od dawczyni. Wynika to z tego, że np. 800-gramowy wcześniak w pierwszej dobie życia ma inne potrzeby, niż 1,5-kilogramowe dziecko w dziesiątej dobie życia – zwróciła uwagę kierownik banku mleka.

Bank mleka kobiecego. Jak uzyskać pokarm?

- Matki wcześniaków czy kobiety, które mają problemy z prawidłowym przebiegiem ciąży, mogą otrzymać mleko od dawczyń z banku. Mogą pójść do swojego ordynatora oddziału noworodkowego i powiedzieć, że one wiedzą, iż na przykład w województwie lubelskim istnieje bank mleka i bardzo by chciały, żeby ich maluch był karmiony takim mlekiem – wyjaśniła dr n. med. Domosud.

Zapytana o przewagę pokarmu naturalnego nad mlekiem sztucznym odpowiedziała, że ma ono unikatowy skład, w którym najlepiej dobrane są proporcje białek, cukrów i tłuszczy. Zaznaczyła, że wyłącznie pokarm kobiecy zawiera przeciwciała, czyli immunoglobulinę. "Żaden sztuczny pokarm ich nie posiada, bo nie jesteśmy w stanie ich wyprodukować. Dodatkowo traktujemy pokarm kobiecy jako prewencję sepsy czy krwotocznego zapalenia jelit u wcześniaków. Poza tym, po pokarmie naturalnym nie ma zaparć, a także przyswajalność żelaza jest lepsza" – wymieniła kierownik banku.

Według niej przewaga pokarmu naturalnego jest nieporównywalna w stosunku do mleka sztucznego. "Pomimo że są one coraz lepsze, to nie są w stanie dorównać składem mleku kobiecemu" – oceniła dr n. med. Justyna Domosud.

Dzieci urodzone przedwcześnie otrzymują pokarm pochodzący z banku mleka kobiecego najczęściej drogą żołądkową poprzez cewnik, a gdy jest to już możliwe - przez smoczek.

Źródło: PAP/Gabriela Bogaczyk