Zamknij

Leworęczność u dzieci - czy jest dziedziczona?

Marta Wilczkowska
18.12.2020
Aktualizacja: 18.12.2020 19:42
Leworęczność u dzieci
fot. Shutterstock

Leworęczność, a więc posługiwanie się lewą ręką do pisania i wykonywania codziennych czynności, dotyka nawet 15 % społeczeństwa. Dawniej uważana za wynaturzenie i tępiona, dziś nie wzbudza żadnego zdziwienia. Leworęczność: u niemowląt, w średniowieczu, leworęczność dziedziczna – dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć!

Leworęczność przez długie lata stanowiła zagadkę dla ludzkości. Dzieci chwytające sztućce, długopis czy zabawki w lewą dłoń były karcone i zmuszane do posługiwania się prawą ręką, a w średniowieczu mańkuci były mordowani, jako podejrzani o bycie wysłannikiem diabła! Dziś leworęczność jest powszechnym i zupełnie naturalnym zjawiskiem, a wiele przedmiotów codziennego użytku dostosowanych jest właśnie dla osób leworęcznych.

Leworęczność u niemowląt i dzieci

Jeszcze niedawno dzieci, które wykonywały czynności wymagające dużej precyzji za pomocą lewej ręki, były karcone, a rodzice i nauczyciele próbowali „oduczyć” je posługiwania się lewą kończyną. Dziś już wiadomo, że takie zmuszanie mańkutów do posługiwania się prawą ręką wpływa negatywnie na ich rozwój. Dziecko przymuszane do posługiwania się prawą ręką może mieć kłopoty z koncentracją i pamięcią, a także czytaniem i pisaniem. Może to negatywnie odbijać się także na mówieniu. Dzieje się tak nie tylko z powodu stresu, ale także obciążania tej półkuli mózgu, która nie jest dominująca.

Tendencja do posługiwania się lewą ręką pojawia się już w okresie niemowlęcym i utrwala się mniej więcej około 2 roku życia. Odpowiada za to silniejszy rozwój prawej półkuli mózgu, która steruje także zwykle lepszą sprawnością całej lewej strony ciała.

Leworęczność w średniowieczu

Średniowiecze było trudnym czasem dla mańkutów. Uważani byli za wcielenie diabła – chrzcił on swoich zwolenników właśnie lewą ręką! Osoby leworęczne, a przede wszystkim kobiety, były traktowane w tych czasach jako wysłannicy z piekła. Tępiono i przeganiano je, a nawet…palono na stosie. W średniowiecznych tekstach odnośnie magii czarownic można znaleźć zapiski mówiące o tym, że klątwę i urok rzucano właśnie lewą ręką! Wspomina się również o dotykaniu swojej ofiary właśnie lewą kończyną.

Leworęczność – dziedziczna?

Istnieją trzy teorie traktujące o przyczynach leworęczności. Jedną z nich jest teoria genetyczna, która zakłada, że dziedziczenie leworęczności jest jedną z przyczyn jej występowania. Jeśli oboje rodzice są leworęczni, prawdopodobieństwo, że dziecko także będzie posługiwać się lewą dłonią, wynosi niemal połowę. Jeśli tylko jedno z rodziców jest leworęczne, prawdopodobieństwo to wynosi 17 %. Jeśli jednak oboje rodzice są praworęczni, istnieje tylko 2 % szans na to, że ich potomek będzie posługiwał się lewą ręką.

Dwie pozostałe teorie to:

  • teoria organiczna
  • teoria biochemiczna.

Teoria organiczna zakłada, że leworęczność jest wynikiem powikłań ciążowych, wskutek między innymi niedotlenienia czy wylewu, co hamuje aktywność lewej półkuli.

Teoria biochemiczna składnia się ku założeniu, że leworęczność występuje wskutek nadprodukcji testosteronu w życiu płodowym, co hamuje rozwój lewej półkuli.

Zobacz także: Demencja starcza – główne objawy, przyczyny i metody leczenia

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!