Maści, olejki i preparaty na zatkany nos, mogą być groźne dla dzieci

15.10.2018 16:19
Olejki eteryczne groźne dla dzieci
fot. Shutterstock

Leki ,,zwalniające blokadę'' nosa mogą być niebezpieczne dla dzieci. Naukowcy twierdzą, że leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa są skuteczne u dorosłych, ale w przypadku dzieci mogą wykazywać niekorzystne działanie. Do objawów niepożądanych, które mogą wystąpić po podaniu leków dzieciom zaliczają problemy żołądkowe, a nawet drgawki. Dlaczego leki na zatkany nos szkodzą?

Naukowcy z Belgii i Australii prowadzący badania nad leczeniem przeziębień przestrzegają, że leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa mogą być niebezpieczne dla dzieci poniżej 12. roku życia. 

Badacze twierdzą, że tego typu leków nie powinno podawać się małym dzieciom, bo nie ma żadnych dowodów na to, że pomagają, a mogą szkodzić. Przekonują, że leki zmniejszające przekrwienie, czyli te stosowane do łagodzenia zatkanego nosa nie powinny być nigdy podawane dzieciom przed ukończeniem 6. roku życia, a do 12. roku życia podawane w porozumieniu z lekarzem.

W wyniku przeprowadzonych badań, naukowcy stwierdzili, że leki zmniejszające przekrwienie mogą u dzieci powodować bóle brzucha i senność, co jest zupełnie niepotrzebne. Przeziębienia są bowiem wywoływane przez wirusy, a tych nie da się zwalczyć takimi lekami, dlatego w przypadku małych dzieci lepiej poczekać, aż objawy same złagodnieją. 

Zobacz także

Nie pomagają, a mogą zaszkodzić

Badacze z Uniwersytetu w Queensland w Australii i Uniwersytetu w Ghent w Belgii, opublikowali wyniki badań w British Medical Journal. Przeprowadzili oni analizę działania leków zmniejszających przekrwienie na zdrowie dorosłych i małych dzieci. Pod uwagę wzięli leki ogólnodostępne, które są niemal w każdym domu. Choć w pracy nie podali konkretnych nazw, to do takich leków należą m.in. Sudafed, Vicks czy Olbas Oil, a także leki blokujące wydzielanie histaminy.

- Nie ma dowodów na to, że tego typu leki łagodzą objawy nosowe, a mogą powodować działania niepożądane, takie jak senność lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe - powiedziała Profesor Mieke van Driel z Uniwersytetu w Queensland.

Według badaczy dzieci cierpią na ok. sześć do ośmiu przeziębień rocznie, podczas gdy dorośli chorują zaledwie dwa-cztery razy w roku.

W przypadku dorosłych stosowanie leków obkurczajacych błonę śluzową nosa przez okres 3-7 dni ma niewielki wpływ na występowanie objawów, choć przy dłuższym stosowaniu może pojawić się bezsenność, senność, bóle głowy i brzucha.

Stosowanie leków zbyt długo może jednak sprawić, że zatkany nos będzie ,,dochodził do siebie'' znacznie dłużej, niż miałoby to miejsce w przypadku niestosowania żadnych leków.

Naukowcy podkreślają jednak, że nie ma mocnych dowodów na to, że leki zmniejszające przekrwienie w ogóle działają w przypadku dzieci, a nawet jeśli, to stwarzają ryzyko występowania dodatkowych objawów. Stosowanie niektórych leków na zatkany nos lub maści rozgrzewających może skutkować wysypką, bólem brzucha, głowy i złym samopoczuciem.

Zobacz także

Maści i olejki nie dla małych dzieci

Profesor Mieke van Driel twierdzi, że stosowanie leków zmniejszających przekrwienie i przeciwhistaminowych u małych dzieci może się wiązać z drgawkami i przyspieszonym biciem serca. Uważa przy tym, że żadna z innych powszechnie dostępnych bez recepty i domowych metod leczenia, takich jak podgrzewane nawilżone powietrze (inhalacje), leki przeciwbólowe, olejek eukaliptusowy lub echinacea, nie jest do końca skuteczna, a przynajmniej skuteczność tych metod nie jest poparta dowodami naukowymi. 

- Jeśli rodzice są zaniepokojeni zdrowiem dziecka, to można stosować bezpieczne irygacje lub krople do nosa z soli fizjologicznej, choć to również może nie dawać pożądanej ulgi - dodała badaczka. 

Co należy wiedzieć?

  1. Osoby dorosłe, którym przeszkadza przeziębienie i zatkany nos, mogą spróbować stosowania leków zmniejszających przekrwienie przez okres ok. 3-7 dni. Nie należy jednak przyjmować takich leków zbyt długo, bo może to prowadzić do przewlekłego przekrwienia błony śluzowej nosa, co jest ciężkie do wyleczenia.
  2. U dzieci poniżej 12. roku życia, które zmagają się z przeziębieniem i zatkanym nosem lepiej stosować krople z soli fizjologicznej, niż leki zmniejszające przekrwienie. Stosowanie takich preparatów powinno być konsultowane z lekarzem, gdyż mogą one wywołać niepożądane objawy u małych dzieci. 

Stosowanie kropli do nosa dłużej niż 7 dni może powodować polekowy nieżyt nosa, czyli przewlekły, trudny do leczenia katar.

Zobacz także

Źródło: dailymail.co.uk; bmj.com

________

zdrowie.radiozet.pl/nk