Zamknij

Leki to nie cukierki: dzieciom mogą szkodzić bardziej niż dorosłym

21.06.2018 19:35

– Zatrucia środkami farmaceutycznymi to jedna z najczęstszych przyczyn zagrożenia życia u dzieci i młodzieży – ostrzegają organizatorzy kampanii "Lek bezpieczny oczami dziecka". Nadal zbyt wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy, jak niebezpieczne może być w przypadku maluchów zażywanie w nadmiarze preparatów, które tylko pozornie są bezpieczne.

Leki to nie cukierki: dzieciom mogą szkodzić bardziej niż dorosłym
fot. Shutterstock

Jeszcze przed wakacjami Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zainaugurował akcję edukacyjną dotyczącą preparatów leczniczych podawanych dzieciom. Wielu ludzi nie jest świadomych, że to, co nie szkodzi dorosłym, dla maluchów może być śmiertelnie niebezpieczne.

9 na 10 Polaków stosuje suplementy diety. Co 4 osoba przyjmuje je w sposób niewłaściwy. Łykamy nadmierne ilości pigułek, tabletek i innych środków, które – jak sądzimy – mają mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Niestety nadmiar nigdy nie wychodzi na zdrowie – zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Jak przekonują lekarze, najmłodsza grupa pacjentów ma zupełnie inne wymagania, jeśli chodzi o dawki leków. Metabolizm niedojrzałych ludzi działa inaczej niż w przypadku dorosłych, dlatego zwykle powinno się im indywidualnie dobierać dawki lub zmienić pigułki na syropy, zastrzyki itp.

Twórcy skierowanej do najmłodszych uczniów szkół podstawowych kampanii "Lek bezpieczny oczami dziecka" apelują o to, by decydując się na stosowanie wszelkich preparatów leczniczych zawsze zachować... zdrowy rozsądek! 

Honorowy patronat nad akcją objął minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zażywanie leków to nie zabawa – warto zachować... zdrowy rozsądek!

Rodzice i opiekunowie dzieci często zbyt pochopnie decydują się na to, by podawać maluchom środki lecznicze bez konsultacji z lekarzem. Samodzielnie określają czas trwania farmakoterapii i lekceważą ewentualne przeciwwskazania. Choć zwykle działają w dobrej wierze, to jednak ich postępowanie może kształtować u dzieci nieprawidłowe nawyki. Nie czytają ulotek, bagatelizują niebezpieczeństwo pojawienia się skutków niepożądanych i – co najgorsze – podają im kilka preparatów na raz. Narażają przez to zdrowie i życie dzieci. 

Maluchy często już od dzieciństwa nabierają złudne przekonanie, że leki można brać bez ograniczeń a na każdą przypadłość można znaleźć odpowiednią tabletkę. Stąd już prosta droga do wielu niebezpieczeństw. Nic dziwnego, że zatrucia farmaceutykami stanowią już jedną z najczęstszych przyczyn zagrożenia życia wśród dzieci i młodzieży – zaraz po wypadkach komunikacyjnych, pożarach i utonięciach.

Warto, zwłaszcza przed zaczynającymi się wakacjami, uświadomić zarówno dzieciom, jak i rodzicom, że nie można beztrosko zażywać żadnych tabletek. Pigułki to nie cukierki i za każdym razem mogą wejść w interakcję z różnymi substancjami, dlatego powinno się je zażywać z rozwagą i wyłącznie pod kontrolą rodziców.